-6.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Forumi Transparenca kërkon transparencë nga Ramadan Muja

forumi-620x330Forumi Transparenca ka mbajtur ciklin e tretë të debatit “Ballafaqim” me temë Transparenca e qeverisjes lokale në Prizren, me panelistë të ftuar Ymer Berisha, zyrtar për informim i Komunës dhe Kujtim Gashi, kryesues i Kuvendit të Prizrenit.

Panelistët kishin një përballje debati me përfaqësuesit e Forumit Transparenca dhe përfaqësuesve nga partitë politike opozitare në Prizren, Mybera Mustafa( LDK), Nysret Durmishi( BD) dhe Arbër Rexha ( VV),ndërsa debati është moderuar nga gazetarja e Radio Kosovës,Valbona Musliu-Sinani.Tematikat që u trajtuan gjatë debatit ishin: Transparenca dhe llogaridhënia, informimi publik dhe konsulltimi si dhe qasja në dokumente publike. Fokusi i debatit ishte i përfshirë çështjes së hapjes së takimeve të kryetarit me drejtorët komunal, rëndësisë së përfshirjes së qytetarëve në vendimmarrje, mungesës së materialeve bazë në ueb faqen e komunës, publikimit të procesverbaleve nga kuvendi, raportet të punës së kuvendit, përgjigjet e vonuara ndaj kërkesave të OJQ-ve dhe mediave për qasje në dokumente publike, etj.

Zyrtarët e lartë komunal në përgjigjet e tyre kanë thënë se institucionet e pushtetit lokal janë transparente në punën që bëjnë,konform rregullave ligjore që kanë ato,thanë këta zyrtarë .Për një gjë të tillë nuk janë pajtuar sidomos anëtarët e Forumit, të cilët kohë më parë i kanë dërguar një letër të hapur kryetarit Muja që ti hap dyert për mediet dhe shoqërinë civile në takimet që ai zhvillon me kabinetin e tij qeveritar.

Duke folur rreth kërkesës së Forumit Transparenca,drejtori ekzekutiv I OJQ “Ec ma ndryshe”,Hajrulla Çeku, ka propozuar që në seancën e radhës të kërkohet nga këshilltarët komunal që të t’i propozojnë Kuvendit që të lejohet nga kryetari Komunës përcjellja e takimit me drejtorët e tij nga mediet dhe shoqëria civile.Një gjë e tillë është mirëpritur nga shefja e grupit të kuvendarëve të LDK-së,Myber Mustafa,e cila tha se do të përcjell këtë propozim në seancën e radhës së Kuvendit.

Më Shumë

Aksident i tmerrshëm në Gjermani: Treni tërheq zvarrë qindra metra dy fëmijë, vdes njëri prej tyre

Një aksident i tmerrshëm ka ndodhur gjatë mbrëmjes së kaluar në shtetin gjerman. Dy fëmijë u goditën nga një tren mallrash në një linjë hekurudhore...

Milan, Ibrahimovic lihet jashtë listës së UEFA-s

Trajneri i Milan-it, Stefano Pioli ka publikuar emrat e përzgjedhur për rikthimin e kuqezinjëve në Champions League. Zlatan Ibrahimovic mbetet jashtë asaj liste të Milan-it....

Lajmet e Fundit