3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Garë e ngushtë në AAK, Haxhi Shala tregon a është bërë deputet

Kandidati për deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haxhi Shala, ka thënë se me rezultatin e zgjedhjeve të 14 shkurtit u dënuan të gjitha partitë politike nga elektorati.

Shala bëri të ditur se janë rreth pesë deputetë të AAK-së në garë për të zënë ulëse në Kuvend, teksa janë duke pritur rinumërimet.

“Të gjitha partitë politike kanë pasur ndëshkim nga elektorati – shpresoj që do të ketë ndryshime në to”.

“Jemi në garë 4-5 deputetë që kemi pak dallim në vota dhe po presim rinumërimet. Pal Lekaj, Lahi Brahimaj, Shkumbin Demaliaj dhe disa të tjerë jemi në garë me shumë pak diferencë në vota”, tha Shala.

Shala që më parë ishte pjesë e Nisma Socialdemokrate e cila në zgjedhje nuk kaloi pragun tha se ndjen keqardhje për kryetarin Fatmir Limaj.

“Në jetën time asnjëherë nuk i bie pishman për gjërat që bëj. Për Fatmir Limajn kam ndjerë keqardhje pasi kam kujtime të mëdha me të ndërsa ekipi i tij e ka marrë atë që e kanë merituar”, tha Shala.

Shala tutje shtoi se nuk e kishe në plan që të kandidonte për deputet – mirëpo elektorati që mori me veti pas kalimit nga NISMA në AAK e bëri që të kandidoj – por në rast se nuk bëhet thotë se ka me çfarë të merret.

“Ardhja e njerëzve pas meje pasi kam kaluar në AAK më detyroi që të kandidoj sërish. Në rast se nuk bëhem deputet do të merrem me strukturat e Aleancës dhe do të qëndroj në parti”, tha ai në Klan.

Ai po ashtu shtoi se Ramush Haradinaj është kandidati i duhur për t’u bërë president.

“Ramush Haradinaj është i denjë për president edhe në fushatë kemi shkuar për këtë post – e shoh si absurde që Aleanca të bëhet pjesë e Qeverisë pa marrë pozitën e presidentit”, tha Shala.

Më Shumë

Ngrihet aktakuzë ndaj drejtoreshës së Arsimit në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër drejtoreshës së Arsimit në këtë komunë, Xhemile Thaçi-Vezgishi, për mosdeklarim të pasurisë. Siç thuhet në njoftim për media,...

Rikthehet projekti për shumëkatëshe afër monumenteve në Prizren

Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve do të jetë adresa e sërishme për projektin e shumëkatëshes në Prizren e që në afërsi prej...

Rahoveci -Ylli në superderbin për kalim direkt në gjysmëfinale

Java e transmetimeve të Superligës së basketbollit kosovar në Artmotion dhe komplet sezoni i rregullt i ndeshjeve përmbyllet me duelet e sotme tejet interesante,...

12 të shëruar dhe 4 raste të reja me Covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, 12 persona janë shëruar nga Covid-19, ndërsa janë regjistruar 4 raste të reja....

Atletet e Messit në ankand për 60,000 euro

Atletet që Lionel Messi kishte veshur ndërsa shënoi golin e tij të 644-të për Barcelonën që ishte rekordi për më së shumti gola për...

Bahtiri viziton shtëpinë e të moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga nënkryetari, Faruk Mujka, gjatë ditës së sotme ka vizituar shtëpinë e të moshuarve “Jetimat...

KMDLNj: Të burgosurit në Kosovë meritojnë më shumë vëmendje nga shteti

Që nga shpërthimi i pandemisë e shkaktuar nga COVID–19, njëra prej grupeve më të margjinalizuara që iu janë shkelur të drejtat e njeriut janë...

Shaqir Hoti – emblema e muzikës shqipe

Si meastro të muzikës e njohën të gjithë Bacën Shaqë. Ka pak muzikantë vendorë zhanresh të ndryshme që s’kanë bashkëpunuar me të. U bë...

Rahoveci fiton derbin, kalon direkt në gjysmëfinale të plejofit

Rahoveci ka shmangur çerekfinalen e plejofit në Superligën e Kosovës në basketboll. Me fitore ndaj Golden Eagle Yllit të dielën në Rahovec, “vreshtarët” kanë...

“Aktakuza kundër drejtoreshës së Arsimit në Prizren është ngritur për çështje teknike”

Komuna e Prizrenit ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës kundër drejtoreshës së Arsimit Xhemile Thaçi Vezgishi. Reagimi i plotë Nëpërmjet mediave, Komuna e Prizrenit dhe drejtoresha...

PDK, LDK, AAK nuk i paguajnë gjobat në Prizren

Partitë që u dënuan për thyerje të rregullave anti COVID-19 në Prizren nuk i kanë paguar gjobat. Vetëm Lëvizja Vetëvendosje e ka kryer obligimin për...

Haskuka: Gastronomia të hapet vetëm jashtë, dasmat është ende herët të lejohen

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë hapja e gastronomisë nga java e ardhshme do të ishte më mirë që të lejohej...

17 viktima dhe 599 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar edhe 17 viktima si pasojë e virusit COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 599...

14 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 4 raste (72, 71, 67,...

Momenti më i lumtur i jetës, 21 vjeçarja ndërron jetë ditën e dasmës

Chloe Askey, në moshën 21 vjeçare kishte planifikuar që 12 prilli të ishte dita më e bukur e jetës së saj, pasi do të...

Fifi: Flori Mumajesi, pika ime e dobët

Së fundmi këngëtarja e njohur Fifi ka realizuar një mini-intervistë me ndjekësit e saj në “Instagram”, ku i është përgjigjur shumë pyetjeve kurioze. Një ndër...

Lajmet e Fundit