14.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Gjykata Speciale as këtë javë nuk diskutohet në Kuvend

Edhe pse Kuvendi i Kosovës këtë javë do t’i mbajë dy seanca plenare nuk do ta ketë në rend dite Ligjin për themelimin e Gjykatës Speciale.

Kështu u vendos sot gjatë mbledhjes së kryesisë së Kuvendit ku për shkak të vonesave është vendosur që të mbahen dy seanca këtë javë.

Shumë pika, projektligje dhe raporte do të shqyrtohen të mërkurën dhe të enjten.

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, tha se janë duke vepruar në bazë të ligjit dhe posa të miratohen nga komisioni funksional do ta procedojnë në seancë plenare edhe Ligjin për themelimin e Gjykatës Speciale.

Sipas Veselit do të ishte mirë që javën e ardhshme të diskutohej në Kuvend ligji për Gjykatën Speciale por nuk e dinë saktë se a do ndodh kjo apo jo.

Veseli tha se është mirë të jenë të përgjegjshëm dhe ta ruajnë konsensusin institucional ndaj kësaj çështje.

Gjatë këtyre dy seancave në shqyrtim do të jetë edhe peticioni i qytetarëve për ngritjen e energjisë elektrike.

Më Shumë

Suharekë: Vdes foshnja dymuajshe, policia hap rast “Vdekje e dyshimtë”

Në ambulantën në Studençan të Suharekës sot është dërguar pa shenja jete një foshnje rreth dymuajshe. Lajmin për Klankosova.tv e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë...

Sulmohet me raketa spitali në Dnipro të Ukrainës, vdesin dy njerëz e plagosen 23 të tjerë

  Të paktën dy persona janë vrarë dhe 23 janë plagosur në një sulm me raketa në një klinikë mjekësore në qytetin lindor të Ukrainës,...

Mona Liza

E kërkon MIlani

Lajmet e Fundit