23.8 C
Prizren
E martë, 9 Gusht, 2022

Hapet ekspozitë për historinë e muzikës shqiptare

nexhmija-300x145Grupi i të rinjve të Prishtinës ka hapur një ekspozitë, ku kanë prezantuar fotografi të artistëve shqiptarë ndër vite, pjesëmarrës në festivalet “Akordet e Kosovës”, “Zambaku i Prizrenit” si dhe “Kosovarja Këndon”. Në ditën e parë të ekspozitës, kalimtarët në sheshin “Nënë Tereza” kanë pasur mundësi të dëgjojnë edhe një program të pasur muzikor të asaj periudhe.

Ndryshe nga herëvë të tjera, kur në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë mund të dëgjosh muzikë moderne, kësaj radhe, kalimtarët kanë pasur mundësi të dëgjojnë muzikë të vjetër shqiptare. Në këtë formë, organizatorët e ekspozitës me 70 fotografi të ndryshme nga festivalet si: “Akordet e Kosovës”, “Zambaku i Prizrenit” e “Kosovarja këndon” kanë menduar ta promovojnë muzikën e mirëfillt shqiptare,transmeton rtv21.

Kjo ekspozitë e hapur në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë, si duket disa qytetarëve u ka ngjallur nostalgji.

Njëri nga organizatorët e ekspozitës, Andi Belegu, thotë se qëllimi kryesor i organizimit ishte rikthimi në memorien tonë i këngëve të cilat janë kënduar në festivalet prestigjioze si “Akordet e Kosovës”, “Zambaku i Prizrenit” e “Kosovarja Këndon”.

Ky aktivitet është mbajtur për shënimin e ditës ndërkombëtare të ruajtjes së materialeve filmike arkivore dhe vizuale në përgjithësi. Në këtë ekspozitë përveç 70 fotografive të ndryshme nga festivalet e ndryshme shqiptare ndër vite, vizitorët do të mund të dëgjojnë edhe tinguj të muzikës së vjetër shqipe.

Më Shumë

Tradita shekullore e synetisë kolektive në Prizren: Më parë ua priste Zylfikari pa anestezion, tash kirurgu

Dënesa e shokut të tij nga dhoma sipër i përshkonte në mendje vetëm një pyetje “a do të më dhemb edhe mua pas pak,...

Dy të vdekur e 1.562 raste me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të mërkurën janë regjistruar dy raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë. E nga testimi i 4.210 mostrave, 1.562...

Lajmet e Fundit