23.8 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shtator, 2021

Haskuka: Për katër vite subvencionova 4 milionë euro në bujqësi

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka shpërndarë sot 56 motokultivatorë dhe 20 freza për bujq.

“Një nga premtimet e mia ka qenë rritja e subvencioneve në bujqësi, të cilën e kami përmbushur më shumë projekte që kemi realizuar për 4 vite,vlera totale e të cilave është më shumë se 4 milionë euro”, tha Haskuka.

“Një prej tyre është edhe projekti “Furnizimi me mekanizëm bujqësor”, nga i cili këtë vit kanë përfituar 76 fermerë, ku sot kemi bërë shpërndarjen e 56 motokultivatorëve dhe 20 frezave për këta përfitues”.”

Ky projekt mundëson rritjen e cilësisë së shërbimeve për përpunimin e tokës, modernizimin e mekanizmit bujqësor, zvogëlimin e shpenzimeve dhe rritjen e shpejtësisë së kryerjes së punëve në ara e fusha”.

“ Andaj për këto 4 vite kemi shpërndarë gjithsej 378 mekanizma bujqësore , në vlerë totale prej 761.145 euro”, tregon Haskuka./PrizrenPress.com/

Mund të jetë një imazh i ambiente të jashtme

Më Shumë

Situatë e rënduar/ 25 mijë e 688 qytetarë janë të infektuar aktualisht me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit 24 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19, kurse janë shënuar...

Gruaja nga Malisheva keqtrajtohet vazhdimisht nga djali i saj

Një grua nga Malisheva ka raportuar në vazhdimësi se është duke u keqtrajtuar nga djali i saj, raporton PrizrenPress Sipas Policisë së Kosovës, viktima ka...

Falsifikimi i testeve për COVID-19 edhe në Kosovë, mediumi zviceran thotë se “çmimi për një test të tillë ka shkuar deri në 800 franga”

Çmimi për një test të falsifikuar PCR në vendet e Ballkanit ka shkuar deri në 800 franga (736 euro). Kështu raportojnë mediat zvicerane, sipas të...

Këtyre moshave u takojnë 32 viktimat e sotme në Kosovë

32 viktima janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë si pasojë e COVID-19, raporton Gazeta Express. Viktima më e re gjatë kësaj kohe...

“Altera” në Prizren, shtëpia e librit të shqiptarëve

Një librari e re mbase në çdo rast do të përbënte lajm në një kohë kur ato janë ende të rralla në qytetet tona,...

Totaj: Epopeja e Vërrnit na rikujton një mësim të rëndësishëm

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, ka kujtuar dëshmorët dhe martirët në fshatrat Hoçë e Qytetit, Jeshkovë dhe Malësi e Vërrinit. “Në vazhdën e...

Haskuka optimist për fitoren e zgjedhjeve të tetorit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka takuar sot kandidatët për Kuvend. Ai tha se lista e kandidatëve për kuvendarë është...

FFK: Nuk ka bileta në shitje për ndeshjen Kosovë-Greqi

Federata e Futbollit të Kosovës njofton se nuk do të ketë bileta në shitje për ndeshjen kundër Greqisë, kjo për shkak të masave të...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë në Vërmicë, policia i gjeti 120 thasë miell pa dokumentacion

Policia e Kosovës në Vërmicë gjatë patrullimit, kishte ndaluar automjetin me targa të Shqipërisë të cilin kishte qenë duke e drejtuar i dyshuari mashkull...

VIDEO/ Erdogan qëllon në kokë vogëlushin që i preu shiritin e inagurimit

Presidenti i Turqisë Recep Tayip Erdogan po pushton rrjetet sociale me veprimin e kryer ndaj një fëmije në një ceremoni inagurimi. Fëmija, i cili po...

Ronaldo në histori, rekord për golat me kombëtare

Përveçse shpëtoi ekipin e tij, Cristiano Ronaldo vendosi një rekord të ri personal në ndeshjen kundër Irlandës në kualifikueset e Botërorit 2022. Autor i një...

76 vjet nga fundi i Luftës së Dytë Botërore

Dy shtatori i vitit 1945 konsiderohet si fundi i Luftës së Dytë Botërore, pas dorëzimit të trupave japoneze më 15 gusht të po atij...

Filmat e Tarantinos po kthehen në shfaqje teatrale

Adhuruesit e Tarantinos mund të shohin disa prej filmave të tij ikonik të shëndrruar në shfaqje nga kompania “Tarantino Live: Fox Force Five &...

Dy të mitur ndalohen për kalim ilegal të kufirit

Dy të mitur janë ndaluar në Kosovë për kalim ilegal të kufirit gjatë 24 orëve të fundit. Në fshatin Krushevc të Dragashit të hënën është...

Përplasje në SHBA për ligjin për abortin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, u zotua se do ta kundërshtojë fuqishëm ligjin e ri në shtetin e Teksasit, i cili ndalon...

Ministria e Bujqësisë hap periudhën e aplikimit për subvencione

Ministra e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur sot periudhën e aplikimit për pagesa direkte/subvencione për disa kultura dhe aktivitete bujqësore. Për sektorët, të...

Lajmet e Fundit