18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

Homazhe dhe koncerte për festë të Pavarësisë

prekaziShtatë vjetori i shpalljes së Pavarësisë së Kosovës do të nis me homazhe tek varri i presidentit Ibrahim Rugova dhe tek varri i komandantit Adem Jashari, për të vazhduar me mbledhjen solemne të Kuvendit të Kosovës.

Në mbrëmje është paraparë pritja e presidentes Jahjaga për diplomatët dhe përfaqësuesit e institucioneve vendore dhe krejt në fund agjenda përmbyllet me koncertin festiv të Filarmonisë së Kosovës, nga ora 18:30.

Agjenda e plotë e aktiviteteve për shënimin e 7-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës:

09.00: Homazhe para varrit të presidentit Rugova;

10.00: Homazhe para varrit të komandantit Adem Jashari;

11.30: Mbledhja solemne e Kuvendit Komunal të Prishtinë;

12.00: Ansambli “Shota” defile në sheshet “Zahir Pajaziti”, “Nene Tereza” dhe “Dr. Ibrahim Rugova”

12.30: Ndarja e çmimeve vjetore për letërsi (Ministria e Kulturës);

13.00: Vizitë në Muzeun e Pavarësisë;

15.00: Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

17.30: Pritje për korin diplomatik dhe përfaqësuesit e institucioneve të Republikës së Kosovës (Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, ne: hotelin “Emerald);

18.30: Koncert festiv i Filarmonisë se Kosovës.

Më Shumë

Kurti: Rektori Statovci, figurë e jashtëzakonshme në kohën e duhur

Sot bëhen 25 vite nga protesta më e madhe studentore e vitit 1997, e organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentëve të Universitetit të...

Morinë, 42-vjeçari nga Presheva kapet në kufi me 5 kilogramë heroinë

Mëngjesin e sotëm policia ka kapur 5.1 kilogramë heroinë në pikën kufitare të Morinës. Policia njofton se në prangat e policisë ka rënë një...

Moti sot

Lajmet e Fundit