23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Hoxhaj kërkon përkrahjen e Danimarkës në proceset integruese

Hoxhaj-HaekkerupMinistri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur të mërkurën në takim ministrin për Tregti dhe Çështje Evropiane të Danimarkës, Nick Hækkerup, i cili po qëndron për një vizitë zyrtare në Kosovë.

Gjatë takimit, ministri Hoxhaj e njoftoi ministrin Hækkerup për progresin në Kosovë, për forcimin e shtetësisë, të subjektivitetit ndërkombëtar dhe veçanërisht për progresin konkret në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Duke iu referuar hapjes së negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, Hoxhaj ka veçuar angazhimin e fuqishëm të Qeverisë së Kosovës për përmbushjen e agjendës integruese evropiane.

Hoxhaj theksoi se Qeveria e Kosovës përmes përmbushjes të të gjitha kritereve të nevojshme, synon avancimin e shpejtë në proceset integruese dhe anëtarësimin e plotë në familjen evropiane.

Ministri i Jashtëm kosovar ka shprehur mirënjohjen e popullit dhe Qeverisë së Kosovës për përkrahjen e madhe të Danimarkës në të gjitha proceset, duke kërkuar mbështetje të mëtejshme në proceset integruese.

Hoxhaj po ashtu vlerësoi lartë bashkëpunimin bilateral ndërmjet dy shteteve, duke theksuar vullnetin e Qeverisë së Kosovës për fuqizimin e gjithanshëm të shkëmbimeve me Danimarkën.

Ministri për Tregti dhe Çështje Evropiane i Danimarkës, Nick Hækkerup, uroi ministrin Hoxhaj për hapjen e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, duke shprehur mbështetjen e mëtutjeshme të Danimarkës për proceset integruese të Kosovës.

Ministri Hækkerup po ashtu konfirmoi vullnetin e shtetit danez për fuqizimin e bashkëpunimit bilateral me Republikën e Kosovës./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Rexhaj i VV-së: Le të paguajë KEDS, në fund të fundit për këtë dhe e ka kontratën

Deputeti Arbër Rexhaj i VV’së ka bërë përgjegjës kompaninë KEDS për situatën e krijjuar me reduktime pasi e ndaluan importin për shkak të çmimeve...

Dokufest, filmi “Ka me kalu” fitoi çmimin më të mirë në grupin nacional

Mbrëmë u mbyll ceremonia e festivalit të filmit të metrazhit të shkurtër dhe atij të gjatë dokumentar - Dokufest në Prizren, i cili në...

Lajmet e Fundit