18.8 C
Prizren
E enjte, 28 Shtator, 2023

Hyseni: Larg normalizimit

Skender HyseniIsh-shefi i diplomacisë së Kosovës, Skënder Hyseni, ka shprehur optimizëm se marrëveshja për normalizimin marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të zbatohet në terren. Ai ka thënë se kjo marrëveshje duhet të jetë pozicion fillestar mbi të cilën do të ndërtohen përmirësimi dhe avancimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Megjithatë, Hyseni ka thënë se ende jemi larg normalizimit të plotë të raporteve ndërfqinjësore me Serbinë,shkruan Epoka e re.

Ai ka thënë se normalizimi i plotë ndërmjet këtyre dy vendeve mund të arrihet vetëm kur Kosova e Serbia ta kenë njohur njëra-tjetrën si vende të pavarura dhe sovrane.

79 vjet nga vdekja e Petro Poga, një nga figurat e rëndësishme të Rilindjes Kombëtare Shqiptare

Përkujtojmë sot më 27 shtator 1944 ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare...

Të formohet një Këshill Mbarëkombëtar

Shkruan:Prend NDOJA, SHBA Në kujtesën tonë kombëtare akoma rëndojnë të freskëta skenat e tmerrshme, kur përmes tytave dhe artilerisë serbe, vdekja përbinte jetë të pafajshme...

Lajmet e Fundit