11.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Identifikohet shtëpia prej guri i familjes Cikaj në fshatin Gjonaj të Hasit

Në kuadër të procesit të inventarizimit të trashëgimisë kulturore të paluajtshme në regjionin e Prizrenit, zyrtarët e QRTK Prizren, kanë identifikuar ndërtesën prej guri të familjes Cikaj në fshatin Gjonaj të Hasit.

Procesi i inventarizimit dhe dokumentimit të trashëgimisë kulturore është veprimtari hulumtuese që përfshinë identifikimin, regjistrimin paraprak dhe dokumentimin e vlerave të trashëgimisë kulturore, i cili zhvillohet në mënyrë sistematike, që të krijohet një pasqyrë më e qartë e gjendjes së trashëgimisë kulturore, që kryhet nëpërmjet vizitave në terren.
Drejtori i QRTK në Prizren, Samir Hoxha, falënderon aktivisitin e kwtij fshati, Haziz Hodaj, i cili informoi institucionet e trashëgimisë kulturore për këtë ndërtesë karakteristike në rajonin e Hasit.

“Gjithashtu mirënjohje e veçantë edhe për pronarin e ndërtesës Hasan Cikaj i cili i ofroi mbështetje të pa rezervë stafit të QRTK-Prizren në dokumentimin e ndërtesës në fjalë”.

Më Shumë

Kurti për Asociacionin: S’do të ketë kompetenca ekzekutive

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në raportimin e tij në kuvend për takimin e Ohrit ka folur rreth Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Kurti...

Dëmtohet Haaland, largohet nga grumbullimi me Norvegjinë

Sulmuesi më në formë në botë, Erling Haaland, ka pësuar një dëmtim gjatë grumbullimit me kombëtaren e Norvegjisë. Sipas asaj që shkruan “Goal.com” norvegjezi është larguar nga...

Lajmet e Fundit