36.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Inspektorati Farmaceutik realizoi 635 inspektime, shqiptoi 114 gjoba

Për t`iu siguruar qytetarëve shërbime shëndetësore cilësore dhe të sigurta, Inspektorati Farmaceutik i Kosovës brenda periudhës, janar – gusht të këtij viti, ka realizuar 635 inspektime ndërsa ka gjobitur 114 subjekte për mosrespektim të ligjit.

“Në vazhdën e aksioneve kontrolluese janë gjobitur 54 subjekte që posedonin produkte të jashtëligjshme, ndërsa 43 raste kur gjatë kontrollit ka rezultuar se në farmacitë e ndryshme mungon farmacisti, siç është e përcaktuar me ligj. Gjithashtu, gjatë kësaj periudhe, Inspektorati Farmaceutik ka ndërmarrë masa edhe ndaj 4 institucioneve shëndetësore private të cilat nuk ishin të licencuara”, thuhet në njoftim.

Ndaj të gjitha rasteve të cilat e kanë cenuar shëndetin publik, sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, janë ndërmarrë masat sipas autorizimeve ligjore.

Ndryshe, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia gjatë vizitës në Inspektoratin Shëndetësor disa ditë më parë, bëri të ditur se nga muaji shtator, inspektorëve do t’u paguhen shtesat në vlerë të 250 eurove.

“Së shpejti do të shtohen edhe kapacitetet inspektuese dhe pas përfundimit të procedurave rekrutuese, numri i inspektorëve shëndetësorë do të shkojë në 37 nga 12 sa janë tani”, thuhet në njoftimin për media.

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall një vend të lirë për mësimdhënës/e të gjuhës angleze

Më Shumë

Spanja, kampione e Evropës

Spanja është kampione e Euro 2024 pasi ka mposhtur në shifrat 2 me 1 Anglinë. Në këtë mënyrë, Spanja rrëmbyen për herë të katërt...

Themelimi i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, si institucion i parë shte­të­ror, publik e laik, mban për datë të themelimit të saj 10 korrikun e vitit 1920....

Lajmet e Fundit