25.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

“Vuçiç-i është qortuar nga Administrata Amerikane, s’mund t’i shpallë zgjedhjet e jashtëzakonshme derisa s’e përmbush Marrëveshjen e Brukselit/Ohrit”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të lejojnë shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare në Serbi deri në fund të vitit, për shkak të detyrimeve të paplotësuara që ka Serbia nga Marrëveshja e Brukselit/Ohrit.

Kështu të paktën ka pretenduar ish-diplomati serb, Nebojsha Vujoviç, duke thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë paralajmërime serioze nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, që të mos shpallen zgjedhjet parlamentare deri në implementimin e Marrëveshjes Bazë nga ana e Beogradit zyrtar.

“SHBA-të, në fakt, nuk do të lejojnë përsëritjen e Boris Tadiç-it dhe Vojislav Koshtunicës, të cilët nuk i përmbushën detyrat e tyre në raport me Kosovën”, ka thënë Vujovic ish-shef i Misionit të Republikës Federale të Jugosllavisë në Uashington dhe pjesëmarrës në negociatat e Dejtonit, për agjencinë e lajmeve serbe, Beta.

Derisa Serbia do të plotësojë detyrimet e saja nga Marrëveshja Bazë, ish-diplomati serb, beson se Administrata Amerikane do ta mbaj në pushtet Vuçiç-in.

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall një vend të lirë për mësimdhënës/e të gjuhës angleze

“Ata favorizojnë politikën e Vuçiç-it dhe Partisë Progresive Serbe sepse janë pajtuar me ta për të arritur interesat e tyre kombëtare, që janë në radhë të parë formalizimi i pavarësisë së Kosovës dhe vendosja e sanksioneve kundër Rusisë. Vuçiç është ‘barku i butë’ për realizimin e interesave amerikane”, ka theksuar ai.

Nebojsha Vujoviç

Sipas Vujoviç, SHBA-të presin që Vuçiç të pranojë pjesëmarrjen pa kushte të Listës Serbe në zgjedhjet e Kosovës dhe kthimin e serbëve në të gjitha institucionet e Kosovës në muajin e ardhshëm.

Vuçiç po përpiqej të blinte kohë, sepse shpresonte që Donald Trump do të ishte favoriti për t’u kthyer në Shtëpinë e Bardhë, megjithatë, sipas të gjitha vlerësimeve, kjo është larg të qenit e arritshme, pohon Vujoviç.

Sipas tij për momentin interesat kryesore amerikane në Serbi janë që “vendi të bëhet pjesë e integrimeve euroatlantike”.

“Gjithashtu, është në interesin e SHBA-së të bllokojë ndikimin e mëtejshëm të Rusisë në këtë fushë. Megjithatë, problemi është se SHBA-të e shohin Vuçiç-in si të vetmen politikan që mund ta tërheqë Serbinë në atë drejtim, duke lënë pas dore opinionin publik demokratik që nuk e pranon regjimin autoritar të Vuçiç-it”.Albanian Post

Më Shumë

Prizren: Gjuan me armë në aheng familjar, ndalohet për 48 orë

Policia e Kosovës njofton se sot përmes rrugëve operative ka pranuar informacion se në një aheng familjar në qytetin e Prizrenit ka të shtëna...

Kurti për Betejën në Rahovec: Krimet e Serbisë s’do të mund të zhduken e harrohen

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, e ka kujtuar Betejën e Korrikut të vitit 1998, për të cilën tha se filloi më 17 korrik brenda...

Lajmet e Fundit