18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Iris Apfel: Dizajnerja amerikane e modës shuhet në moshën 102-vjeçare

Dizajnerja dhe ikona e modës amerikane, Iris Apfel, ka vdekur në moshën 102-vjeçare.

E vetë-përshkruara “ylli geriatrik” ishte e njohur për flokët e saj të bardhë të prerë, syzet e mëdha, buzëkuqin e ndritshëm dhe rruazat e trasha.

Apfel arriti kulmin e famës së saj në vitet 1980 dhe 90’, por ishte një fytyrë e njohur në shfaqjet e modës në Paris për më shumë se gjysmë shekulli.

Ajo gjithashtu u shërbeu një mori klientësh të famshëm, duke përfshirë Greta Garbo dhe Estée Lauder.

E lindur në një familje hebreje në New York në vitin 1921, Apfel fillimisht studioi historinë e artit dhe u specializua në dizajnin e brendshëm, veçanërisht tekstile.

Ajo punoi si dizajnere e brendshme për dekada, duke përfshirë projektet e restaurimit në Shtëpinë e Bardhë, përpara se të bëhej një stilist në të 80-at e saj dhe një modele profesioniste në moshën 97-vjeçare.

Në vitin 2014, ajo ishte subjekt i një dokumentari, Iris, i realizuar nga regjisori i mirënjohur Albert Maysles.

Duke folur për BBC Newsnight në 2015, ajo tha se mendonte se “veshja duhet të ishte argëtuese” dhe ishte një “shans për të luajtur”.

“Është pjesë e jetës sime, sepse unë jam një person krijues dhe mendoj se njerëzit e tjerë duhet të kënaqen me pak kreativitet”, tha ajo.

E pyetur se çfarë mendon për idenë e veshjes së përshtatshme për moshën, ajo tha se “nëse mund ta heqësh, është e përshtatshme”. Albanian Post

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

 

Më Shumë

U tha se u nda me të dashurën pasi flirtoj më njërën nga vajzat në ‘’Ferma Vip’’, reagon Robert Berisha

Robert Berisha është njëri nga meshkujt shqiptar, që përmendet më së shumti për lidhjet e tij të dashurisë. Së fundmi ai ishte pjesë e Reality...

Latifi: Kosovës i duhet ndihma profesionale, jo `dyqanet e kirurgjisë`

Kirurgë shqiptarë në mërgatë do ta ndihmojnë Kosovën dhe shëndetësinë e saj, përmes Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës. Kryetari i këtij kolegji Dr. Rifat...

Lajmet e Fundit