1.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Ish-polici Dritan Hamza mohon të ketë hequr dorë nga dëshmia kundër Lubisha Manitasheviqit

Dritan Hamza nga Rahoveci, njëri nga të apostrofuarit prej Nikolla Manitasheviqit, të vëllait të të dyshuarit për krime lufte nga Hoça e Madhe e Rahovecit, Lubisha Manitasheviqit, ka mohuar pohimet e tij para mediave në Beograd, ku po protestonte me serbë të tjerë nga Kosova kundër vendimit të Hungarisë për ekstradimin e tij në Kosovë, se ka tërhequr akuzën kundër tij.

Ky, pra Dritani, që ai e ka quajtur gabimisht me mbiemrin Hoxha, njëri nga tre të plagosur me katër plumba, i kontaktuar ndërkohë nga Koha.net ka thënë se nuk është e vërtetë që ka hequr dorë nga akuza kundër Lubisha Manitasheviqit, i cili në qershor të vitit 1999 e qëlloi këtë me 4 plumba në pjesë të ndjeshme të trupit, siç tha – rreth zemrës, kurse dy të tjerë – Daim Nurkasën dhe Selami Abazibrën i plagosi më lehtë.

Ai, siç thotë Dritani, ishte i shoqëruar nga KFOR-i holandez, ndërsa unë isha i veshur civil, kështu që i vëllai i tij, Nikolla, trillon se ishim të veshur me uniformë të UÇK-së dhe se donim ta kidnaponim.

Po ashtu thotë se ishte shëruar në Bond Steel, ndërsa salla e operacionit ka qenë në Lipjan.

I pyetur pse e kishte braktisur Policinë e Kosovës, ai tha se ky ka qenë një vendim i tij vullnetar.

“Vetë kam kërkuar të lirohem, e meqë nuk kam marrë përgjigje – nuk kam shkuar një kohë më të gjatë në punë, për pasojë automatikisht është ndërprerë statusi i të punësuarit”, tha ai.

Ai nuk ka dashur të tregojë se me çfarë merret aktualisht.

Më Shumë

Ndahet nga jeta avokati nga Prizreni, Orhan Rekathati

Oda e Avokatëve të Kosovës ka njoftuar për vdekjen e avokatit nga Prizreni, Orhan Rekathati, i cili u nda nga jeta në moshën 79-vjeçare. OAK...

Rama e quan marrëveshjen “shpallje pranvere” në marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe serbëve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka përshëndetur pajtueshmërinë për marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.   “Të shpresojmë që djalli të mos fshihet në...

Lajmet e Fundit