9.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Itali, ndahet nga jeta shkrimtari dhe regjisori Alberto Bevilacqua

72650Shkrimtari dhe regjisori italian, Alberto Bevilacqua, autor i shumë romaneve dhe filmave, vdiq sot, në Romë në moshën 79-vjeçare për shkak të problemeve shëndetësore, që ishte shtruar në spital që prej tetorit të vitit të kaluar, bënë të ditur burime mediatike vendase.

I lindur në Parma, në qershor të vitit 1934, ai botoi poezitë e tij të para në vitet ’50 dhe shkroi romane.

Ndër veprat e tij letrare figurojnë “La califfa”, që e realizoi gjithashtu film në vitin 1970 me aktorin Romy Schneider në rolin kryesor.
Alberto Bevilacqua fitoi shumë çmime letrare italiane duke përfshirë edhe çmimin “Strega” në vitin 1968 për romanin “L’occhio del gatto”.

Më Shumë

Prizren, 5 aktakuza, kundër 5 personave

Prokuroria e  Shtetit njofton se nga prokuroritë themelore janë ngritur gjithsej gjashtëdhjetenëntë aktakuza, kundër tetëdhjetedy personave, janë ndaluar pesëmbëdhjetë persona për vepra të ndryshme...

Moti sot: Me reshje bore e shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me reshje shiu dhe bore. Sipas...

Lajmet e Fundit