19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Itali, ndahet nga jeta shkrimtari dhe regjisori Alberto Bevilacqua

72650Shkrimtari dhe regjisori italian, Alberto Bevilacqua, autor i shumë romaneve dhe filmave, vdiq sot, në Romë në moshën 79-vjeçare për shkak të problemeve shëndetësore, që ishte shtruar në spital që prej tetorit të vitit të kaluar, bënë të ditur burime mediatike vendase.

I lindur në Parma, në qershor të vitit 1934, ai botoi poezitë e tij të para në vitet ’50 dhe shkroi romane.

Ndër veprat e tij letrare figurojnë “La califfa”, që e realizoi gjithashtu film në vitin 1970 me aktorin Romy Schneider në rolin kryesor.
Alberto Bevilacqua fitoi shumë çmime letrare italiane duke përfshirë edhe çmimin “Strega” në vitin 1968 për romanin “L’occhio del gatto”.

Më Shumë

SBASHK-u në pritje të mendimeve të anëtarësisë së saj – kjo e qartëson se a do të vazhdohet apo pezullohet greva

Edhe pse greva në arsim ka hyrë në javën e pestë të saj, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (SBASHK) ende nuk...

Artan Abrashi kryetar i ri i degës së VV-së në Prizren

Artan Abrashi është kryetar i ri i degës së VV-së në Prizren. Këtë e konfirmoi para pak çastesh zyrtari i kësaj partie në kryeqytetin historik, Adem Shabanaj. Ky i fundit,...

Bota sot

Lajmet e Fundit