18.8 C
E shtunë, 27 Korrik, 2024

Italia mposhtet nga Suedia në Kupën e Botës për femra

Kombëtarja italiane e futbollit për femra është mposhtur me rezultat 5-0 nga Suedia në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve të Kupës së Botës.

Megjithatë, ky rezultat nuk rrezikon kualifikimin në 1/16, duke qenë se Italia mbetet e dyta në grupin G dhe në ndeshjen e fundit të kësaj faze, të planifikuar për mëngjesin e së mërkurës kundër Afrikës së Jugut, mjafton të ruajë pozicionin e saj (ato kanë një avantazh prej dy pikësh ndaj Argjentinës dhe Afrikës së Jugut).

Suedia ishte favorite, edhe si ekipi i tretë në renditjen botërore.

Megjithatë, ndeshja ishte e ekuilibruar deri në minutat e fundit të pjesës së parë, në të cilën Suedia shënoi tre gola në pesë minuta, duke shfrytëzuar kryesisht fizikun dhe gjatësinë e lojtarëve të saj.

Dy nga tre golat e parë u shënuan me kokë, ashtu si edhe i katërti në minutën e pesëdhjetë të pjesës së dytë. E fundit u shënua në kundërsulm në kohën e shtuar.Albanian Post