13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Italia synon t’i ndreqë Tiranën me Beogradin

80Italia do të iniciojë dialogun trepalësh: me rëndësi stabiliteti i rajonit dhe do të jetë ndërmjetëse për përmirësimin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Serbisë.

Njofimi u bë nga Ministrja e Jashtme e Italisë, Federika Mogherini gjatë vizitës në Tiranë, ndërsa për ministrin Ditmir Bushati raportet Shqipëri-Itali duhet të jenë model edhe për marrëdhëniet me Greqinë.

“Do doja këtu të përmendja rolin kyç dhe vendimtar të Shqipërisë përsa i përket stabilitetit dhe sigurisë në rajon. Për këtë do të kem mundësinë që të flas dhe me ministrin e Jashtëm të Serbisë ditën e hënë në Beograd dhe shpresoj që të arrijmë të realizojmë edhe një takim tripalësh, mes Italisë, Shqipërisë dhe Serbisë, pikërisht për të çelur këtë dialog të ri mes 3 vendeve dhe për t’i dhënë rëndësi më të madhe rolit, stabilitetit dhe qëndrueshmërisë në rajon”, deklaroi diplomatja italiane, transmeton T.CH.

Më Shumë

Arrestohet një person në Korishë të Prizrenit

Policia ka arrestuar një person në fshatin Korishë të Prizrenit. Ai dyshohet për kanosje . Fsh. Korishe, Prizren 30.03.2023 – 16:00. Është arrestuar i dyshuari mashkull...

Pasardhësi i mundshëm i Putinit thotë se vendet e NATO-s janë palë në konflikt në Ukrainë

Sekretari i Këshillit të Sigurisë të Rusisë, Nikolai Patrushev, ka pohuar se NATO është palë në luftën në Ukrainë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi,...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit