33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Ja përse ankohen meshkujt dhe femrat në jetën seksuale

cifti 23Hulumtuesit e Universitetit “Texas” nga Ostini kanë kërkuar nga të anketuarit të bëjnë listën e gjërave për të cilat më së shumti ankohen për jetën e tyre seksuale.

Revista”Archives of Sexual Behavior” ka bërë një hulumtim për jetën seksuale, sipas të cilit, femrat ankohen më shumë për humbjen e virgjërisë me personin e gabuar, ndërsa meshkujt ankohen se nuk kanë qënë më shumë aktivë.

Hulumtuesit e Universitetit “Texas” nga Ostini kanë kërkuar nga të anketuarit të bëjnë listën e gjërave për të cilat më së shumti ankohen për jetën e tyre seksuale.

Për femrat tri përgjigjet kryesore kanë qenë: humbja e virgjërisë me personin e gabuar (24 për qind), tradhëtia (23 për qind) dhe hyrja shumë e shpejtë në marrëdhënie seksuale (20 për qind).

Meshkujt kanë pasur përgjigje krejtësisht ndryshe, pasi ata më së shumti ankohen për atë që nuk e kanë bërë.

Kështu që te meshkujt tri përgjigjet kryesore kanë qenë: turpëria për shkak të së cilës nuk kanë vazhduar më tej (27 për qind), pastaj përse nuk kanë eksperimentuar më shumë kur kanë qenë të rinj (23 për qind) dhe përse nuk kanë bërë aventura seksuale kur kanë qenë vetëm (19 për qind).

Më Shumë

Policia shqipton 1.371 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1 mijë e 371 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...

Vendlindja e përkujton Bekim Fehmiun

  Në Prizren u nderua jeta dhe vepra e Bekim Fehmiut, aktorit të shquar shqiptar, në 14-vjetorin e vdekjes së tij. Në këtë ngjarje, miqtë, dashamirët,...

Lajmet e Fundit