30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Jakup Kransiqi shkruan poezi për “miqtë e tij”!

JakupKrasniqi-shkruanKryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, në profilin e tij në Facebook, “miqve të tij të vjetër”, siç i quan ai, iu ka dedikuar një poezi, autorin e të cilës poezi e lë anonimin.

Poezia e plotë e kryeparlamentarit për “miqtë e tij”:

“Një mik i imi, për “miqtë” e mi të djeshëm ma dërgoi këtë porosi, për pëllumbat që nuk ishin pëllumba. Këtë po e ndaj edhe me ju miqtë e mi të ri.

‘Miqtë’ e mi!

Një kohë besoja
Në besnikërinë tuaj,
Në sofrën time,
E cila tani është tretur diku?!

Pëllumbat sipas traditës,
Janë simbol i urtësisë,
Por shpesh pas ‘pëllumbave’
Janë fshehur plumbat e tradhtisë.

Pëllumbat dikur ishin postier,
Postierët dërgojnë lajme të mira,
Shpesh edhe lajme të liga,
‘Miqtë’ e mi të pa besë?!

(Autorin po e lë anonim)”.

Më Shumë

Më në fund në Kosovën e çliruar

Shkruan: Rexhep Qosja Në Kosovë kthehem me një përvojë më shumë: me përvojën e të zhvendosurit prej shtëpisë dhe prej tokës së vet – me...

Moti sot me diell dhe pjesërisht i vranët, temperaturat deri në 32 gradë Celsius

Moti sot parashihet të jetë me diell dhe pjesërisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen...

Lajmet e Fundit