0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Janë intervistuar më shumë se 13 dëshmitarë në rastin Pista

ElvisPista14Shpresa Bakija, Kryeprokurore e Prokurorisë Themelore të Gjakovës, e cila është ngarkuar për zbardhjen e vrasjes së kandidatit rahovecian për deputet të PDK-së, Elvis Pista, thotë se deri më tash ka intervistuar më shumë se 13 dëshmitarë.

Sipas saj, hetimet janë në rrugë të mirë për identifikimin e vrasësit, që në mesnatën mes 14 dhe 15 qershorit rreth orës 00:45 në oborrin e restorantit “Jaha”, në Rahovec vrau Pistën, që ka qenë edhe një nga menaxherët kryesor të PTK-së dhe biznesmen i njohur në rajonin e tij.

“Ka veprime hetimore që kërkojnë kohë dhe të cilat nuk mund të publikohen menjëherë. Kemi shpresë së nga provat e mbledhura deri më tani, jemi në rrugë të sigurt që të identifikojmë kryesin e veprës penale”, tha Bakija.

Ajo thotë se organet e hetuesisë janë duke punuar intensivisht për zbardhjen e këtij rasti dhe se pas bastisjeve që janë bërë në një shtëpi dhe në shtëpinë e të ndjerit e banesën ku ai ka banuar me qira ka prova dhe indicie që qojnë drejt zbardhjes.

Kryeprokurorja Bakija ndër të tjera tha se është duke u bërë edhe ekzaminimi i gëzhojave te cilat janë gjetur ne vendin e ngjarjes nga te cilat dyshohet se gjeti vdekjen i ndjeri Pista.

Arma që është përdorur në këtë rast ende nuk është gjetur.

“Unë besoj që do ta zbardhim”, tha Kryeprokurorja në fund. /kallxo.com/

Më Shumë

Përballja e Fury me Usyk do të ketë tarifën më të lartë në historinë e boksit

Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk janë gati për “tarifën më të madhe në historinë e boksit” ndërsa Arabia Saudite përgatitet të paraqesë një ofertë...

Moti sot, vranët dhe me borë

Për të enjten parashikohet të mbajë mot i vranët dhe kohë pas kohe pritet të ketë reshje lokale bore. Në zona të caktuara, pritet të...

Lajmet e Fundit