19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Jasharaj: 1 Maji i pret mësimdhënësit të zhgënjyer dhe të pakënaqur

Ani pse tërë vitin kanë pakënaqësi nga më të ndryshmet, SBASHK-u nuk do të protestojë për 1 maj.

Kreu i kësaj sindikate, Rrahman Jasharaj thotë se mësimdhënësit kjo ditë i pretë të zhgënjyer.

Sipas tij, është dashur të mbahet një aktivitet për pakënaqësitë e punëtorëve.

“Është dashur të kemi një marsh që t’i shprehim pakënaqësitë e punëtorëve te sektorit privat dhe publik por deri tani nuk ka ndonjë plan nga BSPK-ja për ndonjë protestë apo marsh. 1 Maji do të na pret me shumë pakënaqësi dhe me punëtorë shumë të zhgënjyer”, u shpreh Jasharaj për Front Online.

Kreu i SBASHK-ut thotë se në sistemin arsimor nuk ka shkelje të të drejtave të punëtorëve.

Ai ka përmendur disa nga pakënaqësitë e mësimdhënësve.

“Sistemi arsimor nuk kanë shkelje të mëdha të drejtave të punëtorëve ngase e kemi kontratën kolektive dhe e cila është një mburojë që i mbron të drejtat. Mësimdhënësit kanë pritur më shumë nga Ligji i Pagave disa janë të kënaqur e disa hiç. Qeveria Kurti nuk është konsultuar me ne fare për koeficientin dhe u kritikua shumë nga ne dhe të gjithë për atë vlerë, ka edhe pakënaqësi të tjera nga mësimdhënësit”, theksoi Jasharaj.

Më Shumë

Moti me diell, temperatura deri në 32 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se për sot parashihet të mbajë moti me diell dhe pjesërisht i vranët. Temperaturat minimale do të...

Përurohet Shërbimi i Kardiologjisë Intervente në Prizren

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit është bërë përurimi i repartit të Shërbimit të Kardiologjisë Intervente, projekt ky i Qeverisë së Kosovës dhe i mbështetur...

Lajmet e Fundit