3.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

Ka filluar dezinfektimi i stallave në fshatrat e Malishevës

malisheve-Dezinfektimi i stallaveNë kuadër të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike “krime kongo” (EHKK), sot në fshatrat e Komunës së Malishevës, ka filluar dezinfektimi dhe derratizimi i stallave, si njëra prej masave parandaluese, për mbrojtje nga thumbimi i rriqrave dhe prekja nga virusi i etheve hemorragjike.

Dezinfektimi i stallave, sipas drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, po bëhet në bashkëpunim me Agjencionin e Veterinës dhe Ushqimit të Kosovës (AVUK), ndërsa këtë fushatë është duke e kryer kompania “Ala-Co”.

Dezinfektimi i stallave ka filluar sot në fshatin Shkozë dhe do të vazhdoj në të gjitha vendbanimet e Komunës së Malishevës. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Reshjet e borës e bëjnë me “bardhësi” Prevallën (VIDEO)

Pas reshjeve të shpeshta të shiut që kanë rënë këto ditë, kanë nisur edhe ato të borës. Lexues të Klankosova.tv kanë dërguar video nga Prevalla...

Diplomon gjenerata e 59 e Policisë së Kosovës

Sot në sallën ‘1 Tetori‘ në Prishtinë diplomoi gjenerata e 59 e Policisë së Kosovës, në përbërje të komuniteteve të ndryshme. Këtë ceremoni solemne, me...

Lajmet e Fundit