11.8 C
Prizren
E hënë, 18 Tetor, 2021

“Kali i Trojës”, ilaçi që do të mbysë qelizat e kancerit

Studiuesit në Universitetin e Edinburgut kanë gjetur një mënyrë interesante për të bartur një ilaç direkt në qelizat e kancerit, pra, vetëm në qelizat e kancerit, ato të shëndetshme mbeten të paprekura.

Ata e kanë krahasuar ilaçin e aktivizuar nga drita me një kalë trojan, i cili mund të hyjë në organizëm dhe të vrasë qelizat e kancerit dhe baktereve.

Molekula e vogël e quajtur SeNBD, vret kancerin me një përbërës ushqimor kimik, ai “mashtroi” qelizat e kancerit që të gëlltisin ilaçin.

Që qelizat të mbijetojnë ato duhet të asimilojnë përbërës kimikë të ushqimit si sheqernat dhe aminoacidet për energji. Pra, lidhja e ilaçit me një ushqim është çelësi i suksesit të tij.

Kanceri dhe qelizat bakteriale janë lakmitare, që priren të konsumojnë më shumë dhe lloje të ndryshme ushqimi sesa qelizat e shëndetshme. Pra, çiftëzimi i SeNBD me një ushqim e bën atë ideal të mbysë qelizat e dëmshme, shkruan Mirror, përcjell Klankosova.tv

“SeNBD është një nga molekulat më të vogla të bëra ndonjëherë dhe përdorimi i tij si një” kalë trojan” hap shumë mundësi të reja në mjekësinë ndërhyrëse për vrasjen e qelizave të dëmshme pa ndikuar në indet e shëndetshme përreth”, ka thënë Marc Vendrell, profesor në Universitetin e Edinburgut.

Deri më tani, shumica e barnave të aktivizuara nga drita ishin shumë të mëdha për kancerin dhe qelizat bakteriale, për t’i njohur ato si ushqim normal. SeNBD, nga ana tjetër, përshkruhet nga studiuesit si një kokë luftarake metabolike. Qelizat e dëmshme gëlltisnin ilaçin e lidhur pa qenë paralajmëruar për natyrën e tij toksike.

Përveç se është mjaft i vogël për të hyrë në qeliza, SeNBD është gjithashtu një lloj ilaçi i quajtur fotosensibilizues, që do të thotë se duhet të aktivizohet nga drita e dukshme para se të mund të vrasë qelizat. Ndezja e ilaçit me dritë do të thotë që një kirurg mund të vendosë saktësisht se ku duan që ilaçi të jetë aktiv, duke shmangur shanset për të sulmuar indet e shëndetshme. Pra, ajo parandalon llojin e efekteve anësore, të tilla si humbja e flokëve, e shkaktuar nga ilaçe të tjera antikancerogjene.

Më Shumë

Kaq vota mori kandidati i AAK-së që thoshte se lexon lektyra në kohë të lirë

Kandidat i AAK-së për Malishevë, Kastriot Berisha gjatë kësaj fushate zgjedhore ishte bërë i njohur me një deklaratë që kishte bërë në një debat...

Hapen qendrat më të mëdha të votimit në Prizren

Në orën 07:00 të mëngjesit janë hapur qendrat më të mëdha të votimit në Podujevë e Prizren. Në Prizren janë 71 qendra votimit ku të...

Sondazhi nga RTV Dukagjini për Prizrenin: Mytaher Haskuka i LVV-së prin me 44.5%

Sondazhi nga RTV Dukagjini për Prizrenin: Mytaher Haskuka i LVV-së prin me 44.5% RTV Dukagjini ka porositur një sondazh për Prizrenin, i cili është realizuar...

Asnjë i vdekur dhe 20 raste të reja me Covid

Ministria e Shëndetësisë (MSh) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nuk është regjistruar asnjë rast vdekjeje nga Covidi. Kjo ministri, ka bërë me...

Wilder pezullohet nga boksi për gjysmë viti për shkak të nokautit brutal nga Fury

Deontay Wilder është goditur me një pezullim mjekësor gjashtë mujor pas humbjes së tij me nokaut nga Tyson Fury në Las Vegas, një goditje...

Haskuka i LVV-së dhe Totaj i PDK-së sërish në garë për kryetar të Prizrenit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 99.80 % të votave në total, në tërë territorin e vendit. Sipas rezultateve preliminare shumë komuna do të shkojnë...

Nxënësja nga Suhareka e pranon që e ngacmoi profesorin, kjo është deklarata e saj në gjykatë

E akuzuara A.A ka pranuar se e ka ngacmuar profesorin e saj, B.B, duke i shkuar edhe në shtëpi e duke i kërkuar lidhje...

Një viktimë dhe 29 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në vend një pacientë me COVID-19 ka ndërruar jetë. Gjatë këtyre orëve...

Spitali i Prizrenit,  3 pacientë po trajtohen me Covid 19

Bazuar në raportet e dërguara nga klinikat COVID-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në 24-orët e fundit, në trajtim janë 71 pacientë nga COVID-19,...

Më shumë se 50% e votave të numëruara në Suharekë, prin bindshëm Bali Muharremaj i AAK-së

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Bali Muharremaj po prin me vota në Suharekë, teksa në këtë komunë janë numëruar më shumë...

Bali Muharremaj del në punë menjëherë pas zgjedhjeve, fiton mandatin e dytë

Bali Muharremaj i cili ishte kandidat për kryetar të komunës së Suharekës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka fituar garën në...

Drogë, armë e terror/ Rrëfimu i dezertorit nga Koreja e Veriut

Kim Kuk-song ndodhet tashmë larg vendit të tij komunist, por zakonet e vjetra të fshehtësisë nuk i ka harruar. Kaloi 30 vjet duke punuar në...

Dy raste të fotografimit të votës në Prizren dhe Mamushë

Dy persona janë shoqëruar në polici dje sepse kishin fotografuar votën. Sipas raportit 24 orësh të policisë njëri rast kishte ndodhur në një vendvotim në...

Tifozët reagojnë ndaj klipit të ‘çmendur’, duke treguar se çfarë i bëri grushti i Deontay Wilder trupit të Tyson Fury

Një video është shfaqur nga klasikja e peshave të rënda të së dielës në mëngjes midis Tyson Fury dhe Deontay Wilder, e cila tregon...

Numërohen 97.29 për qind të votave në Prizren/ I pari Haskuka, i dyti Totaj

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, Mytaher Haskuka, ka fituar 39.72 për qind të votave. I dyti është kandidati i PDK-së, Shaqir Totaj, më 31.41...

E dhimbshme: Polici i ri qëllohet për vdekje në ditën e parë të punës në SHBA

Një oficer policie 26-vjeçar është qëlluar për vdekje, në ditën e tij të parë në punë në departamentin e policisë në Alamo, Georgia, njoftuan...

Lajmet e Fundit