20.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Kanye West paditet nga “Gap” me afro dy milionë euro

“Gap” po kërkon mbi dy milionë dollarë (1.8 milionë euro) nga Kanye West në mënyrë që të mbulojë kostot që mund të pësojnë në një proces gjyqësor që i akuzon ata se kanë modifikuar një dyqan me qira të Yeezy pa leje.

Gjigandi i shitjes me pakicë është paditur nga kompania komerciale e pasurive të paluajtshme, Art City Center, e cila zotëron ndërtesën e vendosur në qendër të Los Angelesit, për gjoja se ka bërë ndryshime ‘të shumta, domethënëse, të pamiratuara’.

“Gap” e dha pronën me qira nga prilli 2021 deri në shtator 2022 – që është kur West ndërpreu papritmas partneritetin e tij me markën – dhe pagoi mbi 104,000 dollarë(96.4 mijë euro) qira në muaj, sipas RadarOnline.

Si pjesë e marrëveshjes së tyre, “Gap” nuk u lejua të modifikonte ndërtesën pa kërkuar miratimin nga kompania, shkruan DailyMail

Në një padi të paraqitur në tetor 2022, Art City Center kërkoi që “Gap” t’i dorëzonte 1.5 milion dollarë (1.3 milion euro) për të rivendosur vendin.

Por marka e veshjeve këmbëngul se të gjitha ndryshimet u bënë nga West pa miratimin e tyre dhe ngriti një padi të veçantë në prill kundër reperit për të mbuluar çdo dëmtim të mundshëm si dhe tarifat e avokatëve.

“Gap” pretendon se kontrata e tyre me West thotë se ata nuk do të mbahen përgjegjës për “asnjë pretendim të ngritur për shkak të veprimeve ose mosveprimeve të Yeezy”.

“Kryerja e punës jo vetëm që ka shkelur Marrëveshjen Strategjike, por mënyra e përgatitjes dhe kryerjes së punës ka shkaktuar nevojën për riparime dhe restaurim të pretenduara në ankesë”, thuhet në dosjen e gjykatës.

Ata sugjerojnë më tej se West kishte shkelur kontratën duke ‘bërë dhe jo riparuar ose restauruar ndryshimet e mësipërme’ të cilat më pas ‘drejtpërsëdrejti dhe afërsisht shkaktuan që “Gap” të kryente shpenzime për riparimin dhe restaurimin e ambienteve’.

West nënshkroi një kontratë 10-vjeçare me “Gap” në 2020, por e shkëputi partneritetin e tyre në fund të vitit të kaluar, duke pretenduar se marka shkeli marrëveshjen e tyre duke mos lëshuar veshje siç ishte planifikuar ose duke hapur dyqane.

Menjëherë pas kësaj, mallrat e “Yeezy Gap” u tërhoqën nga raftet dhe në internet.

Një letër e lëshuar nga avokatët e artistit për kompaninë u nda nga West në Instagramin e tij më 15 shtator.

Ajo pretendoi se kompanisë “Gap” iu kërkua të shiste 40% të mallrave “Yeezy Gap” në dyqane gjatë pjesës së fundit të 2021.

Vetëm një artikull nga koleksioni doli në shitje vjeshtën e kaluar, dhe ai ishte i disponueshëm vetëm në internet dhe jo në një dyqan.

Asnjë dyqan “Yeezy Gap” nuk është hapur ende, kompanisë iu kërkua të hapte pesë dyqane me pakicë deri më 31 korrik 2023.

Tregtia “Yeezy Gap” nga “Balenciaga” debutoi në dyqane në korrik 2022 dhe në letër sugjerohej që mallrat e prodhuara në bashkëpunim me “Balenciaga” për “Gap” nuk do të prekeshin.

Kanye ka pohuar se “Gap” e ndërpreu atë nga takimet si dhe nga procesi krijues dhe nuk e promovon koleksionin.

Tre muaj pasi nënshkroi marrëveshjen, Kanye kërcënoi se do të ndalonte linjën e tij nëse nuk merrte një vend në bord.

Gushtin e kaluar, Kanye e kritikoi “Gap”-in dhe foli drejtpërdrejt me drejtuesit e tij: “Duhet të më jepni vërtet pozicionin që të jem Ye dhe të më lini të bëj atë që mendoj, ose duhet të mendoj diku tjetër”.

Reklama

Po atë muaj, Kanye u kritikua pasi mori vendimin për të shfaqur linjën e tij të re Yeezy në thasë plehrash në dyqanet “Gap” pasi kritikët u ankuan se ai po tallte njerëzit e pastrehë.

Babai i katër fëmijëve gjithashtu ndezi polemika pasi tha në llogarinë e tij në Instagram se frymëzimi pas labelit të tij të modës, Yeezy, ishin ‘të pastrehët’.

Padia e “Gap” kundër West vjen vetëm një muaj pasi kompania zbuloi se kishte planifikuar të reduktonte qindra punonjës nga fuqia e saj punëtore globale për të ulur kostot dhe për të përmirësuar kompaninë mes planeve për të hequr 350 dyqane në të gjithë SHBA deri në fund të vitit.

Raundi i fundit i reduktimit të punonjësve janë pjesë e një ristrukturimi për ta bërë markën ikonë të modës amerikane ‘më të shkathët dhe më pak burokratike’.

“Gap” pushoi rreth 500 punonjës të korporatës kryesisht në zyrat e saj në San Francisko dhe New York në shtator, si pjesë e përpjekjeve për të kursyer 250 milionë dollarë në vit (232 milionë euro). /Telegrafi/

Më Shumë

120 të vdekur dhe 850 të plagosur në Indi, pas një përplasjeje mes dy trenave

Më shumë se 120 persona kanë mbetur të vdekur dhe 850 të tjerë janë plagosur pas një përplasjeje mes dy trenave në shtetin lindor...

Prizren, 12 aktakuza kundër 12 personave

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur njëqindepesëmbëdhjetë (115) aktakuza, kundër njëqindenjëzetekatër (124) personave, janë  ndaluar njëmbëdhjetë (11) persona,...

Lajmet e Fundit