5.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Kërcënimi bërthamor i Putinit, ShBA shpenzon 290 milionë dollarë për barna kundër rrezatimit

Shtetet e Bashkuara kanë shpenzuar 290 milionë dollarë për ilaçet kundër rrezatimit, pasi presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar Perëndimin se ishte gati të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur Rusinë.

Sipas Shërbimeve Shëndetësore dhe Njerëzore të ShBA-së, qeveria ka blerë një sasi të konsiderueshme të ilaçit Nplate, i cili stimulon prodhimin e trombociteve nga trupi dhe redukton gjakderdhjen e shkaktuar nga rrezatimi.

Megjithatë, sipas Sky News, Shërbimet Shëndetësore, kanë mohuar se masa është marrë në përgjigje të pushtimit rus në Ukrainë, duke thënë se kjo blerje ishte vetëm një përpjekje për të qenë më të përgatitur për të shpëtuar jetë pas emergjencave radiologjike dhe bërthamore.

Ilaçi i blerë nga qeveria, është prodhuar nga kompania farmaceutike Kaliforniane Amgen dhe mund të përdoret për të trajtuar të rriturit dhe fëmijët.

Kujtojmë se, në fillim të këtij muaji, Putin u zotua të mbronte rajonet e reja të aneksuara në Ukrainë me “të gjitha mjetet e disponueshme”, në një ceremoni nënshkrimi të Kremlinit, ku ai gjithashtu kritikoi Perëndimin.

Duke e pretenduar 18% të Ukrainës si pjesë e Rusisë, hapësira për kërcënime bërthamore rritet pasi Putin mund të konsiderojë çdo sulm në këto territore si një sulm ndaj vetë qeverisë.

Më Shumë

Remzi Shala: Me dy gjaqe i përgjigjem atij nëse ia kam mbyt babanë, por ai do më përgjigjet me Kanun të Lekës

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të premten, i akuzuari për krimet lufte, Remzi Shala, ka mohuar akuzën për vrasjen e Haxhi Përteshit në qershor...

Tenton të vetëvritet një grua në Prizren

Një grua e moshës 51-vjeçare në Prizren, ka tentuar t’i jap fund jetës së saj, për motive ende të panjohura.   Sipas burimeve brenda Emergjencës, viktima...

Lajmet e Fundit