1.8 C
Prizren
E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Këshilltari i Trump mund të burgoset

Steve Bannon, ish-këshilltar i Donald Trump gjatë mandatit të tij katër vjeçar në krye të Shtëpisë së Bardhë, mund të përfundojë në burg mbi ngjarjet e 6 janarit 2021, ku ndërtesa ikonë e demokracisë amerikane, Capitol Hill, u bastis nga protestuesit dhe mbështetësit e ish-presidentit.

Bannon u thirr nga Komiteti Hetimor por të dëshmuar të martën e 19 tetorit. Mirëpo, ai refuzoi të paraqitej përpara komisionit.

Në këtë mënyrë, Komiteti ka marrë vendimin të çojë në Kongres dhe Senat akuzat për Bannon-in.

Nëse të enjten ato kalojnë të dy dhomat ligjvënëse amerikane, atëherë fjala i kalon Departamentit të Drejtësisë në SHBA.

Komisioni me nëntë anëtarë, shtatë demokratë dhe dy republikanë, votoi unanimisht për çështjen e ish-këshilltarit dhe strategjistit të Trump-it.

Sipas të dhënave që juria shqyrtoi, Bannon kishte dijeni që më parë mbi atë që do të ndodhte në Capitol.

Pamje nga trazirat në Capitol Hill, 6 janar 2021

Por, Bannon qe pushuar nga puna në Shtëpinë e Bardhë që në vitin 2017 dhe ai nuk ishte pjesë e kabinetit në kohën e protestës.

Përtej kësaj, vetë Trump i ka bërë thirrje ndihmësve të tij, të mos paraqiten për të dëshmuar përpara Komisionit. Ai gjithashtu provoi të ndalonte ligjvënësit që të merrnin të dhëna nga Arkiva Kombëtare Amerika. Gjithsesi, kjo përpjekje e tij nuk u aprovua.

Nëse Bannon gjendet në faj, atëherë ai mund të shpenzojë një vit në burg dhe të detyrohet të shlyejë një gjobë të majme.

Çfarë është protesta e 6 janarit?

Është e vërtetë se 6 janari në SHBA shënjon certifikimin e zgjedhjes së Joe Biden, në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Por, ndryshe nga vitet e shkuara, kur konstituimi i presidentit të ri mbahet mend më së shumti, 6 janari 2021 në historinë amerikane, do të përkujtohet si një ditë e pazakontë e një proteste tërësisht të pazakontë dhe jashtë normales, ku qindra protestues bastisën Capitol Hill.

Pamje nga trazirat e Capitol-it, 6 janar 2021

Pas një marshimi pro-Trump, kundër certifikimit të zgjedhjeve në SHBA, mbështetësit e tij marshuan drejt godinës.

Ata u futën brenda dhe shkatërruan çfarë t’u dilte përpara. Jeta e ligjvënësve amerikanë, u vu në rrezik.

Përtej ngjarjes, me ndërhyrjen e Gardës Kombëtare, u arrit neutralizimi i tyre dhe përfundimi i plotë i procesit që shpalli si fitues të zgjedhjeve Joe Biden.

Ngjarjet më pas u zhvilluan me akuza e kundër-akuza. Në fund, demokratët – dhe disa republikanë – morën vendimin për ta shkarkuar Donald Trump nga posti i tij, pas lënies së detyrës.

Policia me pajime të rënda, Capitol Hill, Washington/SHBA

Pavarësisht faktit se në Kongres kërkesa kaloi, ajo u pre në Senat dhe Trump e ruajti postin.

Por demokratët nuk u ndalën, duke kërkuar një hetim të plotë mbi ngjarjen. Ata kërkuan ngritjen e një Komiteti Hetimor të ngjashëm me atë të 11 janarit 2001, duke parë të arsyeshme thirrjen dhe implikimin e ndihmësve të Presidentit Trump në çështje.

Bannon mund të jetë i pari i burgosur nga ky Komitet, nëse vendimi kalon dy dhomat e përfaqësuesve.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Adoleshenti refugjat afgan theret për vdekje në sy të nxënësve në Londër

Një refugjat adoleshent afgan është therur për vdekje në një fushë sporti në jugperëndim të Londrës në sy të nxënësve duke luajtur ragbi. Viktima, e...

Përplasje veturash në rrugën Malishevë-Rahovec, tre persona të lënduar

Tre persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur sot rreth orës 14:00 në aksin rrugor Malishevë-Rahovec. Lajmin për Gazetën...

Vrasja e të riut në Prizren, vëllai thotë se kur arriti në spital policët e informuan se kush e vrau

Në cilësinë e dëshmitarit, vëllau i të ndjerit M.K, Pajtim Kurtishaj deklaroi se posa kishte mbërritur në spital, policët e kishin njoftuar se vëllai...

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

Liga Unike, shorti hidhet të dielën

Nesër në orën 11:00 do të hidhet shorti për Ligën Unike, në konkurencën e meshkujve dhe atë të femrave. Te meshkujt në këtë edicion do...

Kamariere, vetëm 23 vjeçe. Mario Balotelli prezanton të dashurën e re

  Mario Balotelli ka gjetur dashurinë e re dhe, ndoshta, edhe qetësinë. Sulmuesi i Adana Demirspor më në fund ka dalë hapur dhe ka zyrtarizuar...

Vetëvendosje e bindur për fitoren e Mytaher Haskukës në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje ka shprehur besimin e saj se Mytaher Haskuka do të fitojë edhe një mandat të ri në krye të Prizrenit. Në një konferencë...

Migjeni në madhështinë e fjalës

Tetori i Dritëroit, është edhe tetori i Migjenit – është shprehur Moikom Zeqo – sepse poetët janë peshorja e botës dhe universit. Kjo datë që...

Kur Balzaku… do të bëhej deputet!

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 19 marsit 1848, në faqen n°3, letrën e Honoré de Balzac në lidhje...

Sauditët ofrojnë 200 mln euro për Superkupën e Italisë

Sheikët arabë po shfaqen gjithnjë e më shumë në botën e sportit. Sidomos Arabia Saudite, ku shembulli i fundit ishte blerja e Neëcastle, po...

Haskuka i LVV-së dhe Totaj i PDK-së sërish në garë për kryetar të Prizrenit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 99.80 % të votave në total, në tërë territorin e vendit. Sipas rezultateve preliminare shumë komuna do të shkojnë...

EXIT POLL-i i prezantuar në Klan Kosova: Në Prizren shkon në balotazh VV-ja me PDK-në

Sipas EXIT POLL-it të prezantuara në Klan Kosova Mytaher Haskuka është i pari me 37.91 përqind, ndërsa Shaqir Totaj i PDK-së me 35.30 përqind...

Kë do ta përkrah LDK në Prizren, përgjigje interesante e Anton Qunit

Pas numërimit të mbi 98 përqind të votave në Prizren, Lidhja Vetëvendosje prin me 40.12 përqind ndërkaq pasohet nga Totaj me 31.29 përqind dhe...

Në fundjavë nuk punohet në qendrat e vaksinimit në Kosovë

Në fundjavë nuk do të punohet në qendrat e vaksinimit në Kosovë. Burime nga Ministria e Shëndetësisë për Klan Kosova kanë thënë se janë përmbushur...

Vidhet kasaforta me para në xhaminë e Rahovecit

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur dje në një xhami në Rahovec. Policia njofton se persona të panjohur kanë depërtuar brenda xhamisë dhe kanë...

Rezultati i fundit në Prizren

Nga numërimi i deritanishëm i votave në Prizren, po prin Mytaher Haskuka i Lëvizjes Vetëvendosje mw 40.72 për qind të votave, e pas tij...

Lajmet e Fundit