27.7 C
Prizren
E enjte, 16 Shtator, 2021

Këta janë 11 sportistët që do ta përfaqësojnë Kosovën në “Tokio 2020”

Komiteti Olimpik i Kosovës ka mbajtur konferencë për media, ku ka folur për ecurinë dhe detajet me rastin e pjesëmarrjes në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

Presidenti i Komitetit, Ismet Krasniqi,  bëri të ditur se Kosova do të përfaqësohet nga gjithsej 11 sportistë.

“Gjithsej kemi 11 sportistë, të cilët vijnë nga 6 sporte të ndryshme, xhudo, not, mundje, atletikë, shenjëtari sportive dhe boks”.

Krasniqi falënderoi vajzat sportive, pasi edhe këtë herë dominojnë listën me 6 të tilla, ndërsa pesë janë meshkuj.

Klankosova.tv transmeton listën e përfaqësuesve.

Xhudo:

Majlinda Kelmendi,

Distria Krasniqi,

Nora Gjakova,

Loriana Kuka,

Akil Gjakova,

Mundje:

Egzon Shala

Boks:

Donjeta Sadiki

Shenjëtari Sportive:

Drilon Ibrahimi

Not:

Eda Zeqiri

Ol Kondirolli

Atletikë:

Musa Hajdari

“Ekipi i Kosovës ka 11 sportiste, por besoj se në lojërat e radhës do ketë numër më të madh të tyre”, tha presidenti i olimpiadës kosovare.

Tutje, Ismet Krasniqi tha se Flamurin do ta bartin Majlinda Kelmendi dhe Akil Gjakova.

“Flamurin do ta bart heroina jonë, Majlinda Kelmendi dhe kampioni i Evropës, Akil Gjakova”.

Presidenti pati shpresa për fitim të medaljeve në Tokio 2020.

“Nëse Kosova arrin të fitojë vetëm edhe një medalje, është sukses, por, pritjet janë që të ketë më shumë medalje, duke marrë parasysh stërvitjet që i kanë bërë”.

Donjeta Sadiku, e cila sot kishte edhe ditëlindjen, me ç’rast iu dhurua një dhuratë nga komiteti, tha se pjesëmarrja në lojërat olimpike është një ëndërr për të dhe të tjerët që marrin pjesë.

Tutje në konferencë, është bërë nënshkrimi mes Komitetit dhe bankës TEB, si partneritet për mbështetje, ku drejtori ekzekutiv i bankës gjithashtu iu uroi suksese ekipit olimpik të Kosovës.

Më Shumë

Gjendet një granatë në Shajnë të Dragashit

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një kosovar nga fshati Shajnë i Dragashit ka informuar se në bjeshkët e fshatit kishte hasur...

U dashurua me ish-ushtarin e gjymtuar në luftën e Kosovës, gazetarja rrëfen historinë e pazakontë të dashurisë: Babait i tha se ka 5 lopë…

Alketa Gashin e njohim prej studios së lajmeve në Kosovë si një ndër ikonat. Ajo gjithmonë në media ka dalë dhe ka rrëfyer për...

Lehona 35 vjeçare nga Suhareka vdes nga COVID-19, një ditë pas foshnjës

Një grua nga Suhareka ka vdekur sot si pasojë e COVID-19. Siç ka mësuar “Zëri”, 35-vjeçarja ka vdekur në Mjekimin Intensiv në QKUK ku ishte...

Masat e reja antiCOVID-19 (Dokument)

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot në mënyrë elektronike ka marrë vendim për masat e reja antiCOVID-19. Në vendimin të cilin e ka...

Totaj: Do të qeverisi me duar të pastra

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, në kuadër të fushatës parazgjedhore është takuar me mësimdhënësit pensionist, si dhe me strukturat e...

Spitali i Prizrenit, 130 pacientë janë duke u trajtuar me Covid-19

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, 976 pacientë kanë marrë trajtim mjekësor në klinikat...

14 të vdekur nga Covid-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se janë regjistruar583 raste pozitive dhe 14 raste të vdekjes dhe 1 mijë e 944 janë shëruar nga Covid-19. Këto...

Aktorja 45-vjeçare ‘ndez rrjetin’, me pozat s*ksi me bikini

Elizabeth Hurley kurrë nuk heziton të shfaqë linjat trupore të jashtëzakonshme në mediat sociale. Ditën e djeshme 45-vjeçarja tregoi fizikun e saj për t’u patur...

Rrahen mes vete babai dhe dy djemtë në Malishevë

Tre persona janë arrestuar në Malishevë, gjatë mbrëmjes të së martës rreth orës 21:25, pasi që të njëjtit dyshohen se janë rrahur mes vete,...

23 të vdekur dhe 424 të infektuar me koronavirus në 24 orë

424 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në 24 orëshin e fundit, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Kjo shifër rezulton nga 8.270 testime të...

Haskuka: Kërkoj mandatin e dytë, për ta bërë Prizrenin qendër të zhvillimit ekonomik

Kryetari aktual i Prizrenit, dha kandidati i VV-së, për zgjedhjet e 17 tetorit në këtë komunë, Mytaher Haskuka, ka thënë se ai kërkon mandatin...

Vdes edhe një i ri nga COVID-19 në Suharekë

Infektimi me COVID-19, po ua merr jetën shumë personave, ndër ta edhe shumë persovae të moshës së re, raporton Gazeta Sinjali. Gjatë ditës së sotme...

Sot fillon votimi përmes postës për zgjedhjet e 17 tetorit

Sot fillon votimi përmes postës për votuesit jashtë Kosovës të cilët janë regjistruar suksesshëm për zgjedhjet e 17 tetorit, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas afateve të...

Ancelotti: Kjo skuadër e Real Madridit do të luftojë për gjithçka

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit në këtë sezon është të luftojë për Ligën e Kampionëve. Trajneri italian hezitoi të favorizojë ndonjë...

Nga 27 shtatori ndalohet hyrja në qendra tregtare pa vaksinë apo test negativ PCR

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot në mënyrë elektronike ka marrë vendim për masat e reja anti-COVID-19. Në pikën ku flitet për qendrat...

Këto janë rastet që përjashtohen nga kufizimi i orës policore

Nga data 13 deri më 26 shtator do të vazhdojë kufizimi i lëvizjes për qytetarët duke filluar sikur deri më tash nga ora 22:00...

Lajmet e Fundit