12.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Këto dy shtete konfirmojnë rastet e para me Linë e Majmunëve

Hungaria dhe Norvegjia kanë konfirmuan rastet e para të lisë së majmunëve.

Hungaria ka konfirmuar rastin e parë të virusit, tha kryekirurgja Cecilia Mahler për agjencinë shtetërore të lajmeve MTI.

Pacienti është një burrë 38-vjeçar, me autoritetet shëndetësore që janë duke hetuar nëse i infektuari ka udhëtuar kohët e fundit jashtë vendit.

Në Norvegji, Instituti i Shëndetit Publik (FHI) njoftoi se ka zbuluar rastin e parë të lisë në vend.

Deri më tani nuk është raportuar asnjë vdekje.

Simptomat e lisë së majmunëve janë të ngjashme me ato të lisë: ethe, lodhje dhe flluska që përhapen në fytyrë dhe trup.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se sëmundja nuk është e rrezikshme dhe nuk shkakton viktima nëse trajtohet që në fillimin e simptomave por mund të jetë e rrezikshme për fëmijët, gratë shtatzëna dhe personat me imunitet të dobët.

Sipas informacioneve deri më tani ka qenë fatale në 3-6% të rasteve – një normë e rritur nga kujdesi i dobët shëndetësor në shumë vende afrikane.

Një lloj i përhapur në Kongo ka më tepër gjasa të jetë vdekjeprurës sesa varianti i Afrikës Perëndimore që tani po përhapet jashtë

Më Shumë

Haaland për bashkëpunimin me De Bruyne: Ne po vijmë, jemi gati të sulmojmë

Dyshja e Manchester Cityt, Erling Haaland dhe Kevin de Bruyne shkëlqyen në fitoren e Qytetarëve ndaj Luton Town, duke kaluar në çerekfinale të Kupës...

Grabitje nën kërcënimin e armës në një shtëpi në Ratkoc të Rahovecit

Tre persona të maskuar dhe nën kërcënimin e armës e kanë të premten pas mesnatës kanë grabitur shtëpinë e një çifti në fshatin Ratkoc...

Lajmet e Fundit