-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

Kina e pranon se numri i vdekjeve nga COVID-19 është ‘i madh’ – kërcënon vendet që vendosin kufizimeve ndaj pasagjerëve të saj

Zyrtarët kinezë kanë pranuar se numri i përgjithshëm i vdekjeve të lidhura me Covid-19 në vend është ‘i madh’, me një mjek që thotë se deri në 70 për qind e 25 milionë banorëve të Shangait mund të jenë infektuar.

Rritja e madhe e infeksioneve erdhi pasi qasja e linjës së ashpër të Pekinit ‘zero-Covid’ përfundoi papritur muajin e kaluar, duke “mposhtur” shpejt spitalet dhe krematoriumet, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Në një pranim të rrallë, zyrtarët shëndetësorë thanë në TV se vendi po shihte një rritje ‘në rastet kritike ose vdekjet’.

Megjithatë, në një përpjekje për të minimizuar situatën, ata pretenduan se rritja ishte në përputhje me vendet e tjera.

Pekini kritikoi gjithashtu kombet që tani kërkojnë që pasagjerët kinezë të tregojnë një test negativ Covid përpara se të hyjnë në ato vende – që përfshijnë Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA – duke paralajmëruar se mund të marrë ‘kundërmasa’ në përgjigje.

Presidenti i Kinës, Xi Jinping më në fund pranoi gabimet e politikës së tij drakoniane zero-Covid, e cila nuk arriti të përmbajë virusin dhe shkaktoi protestat e para masive të përhapura në vend në dekada.

Ndërsa pranoi “vështirësi dhe sfida të paprecedentë” në fjalimin e tij të Vitit të Ri drejtuar kombit, ai tha se ishte “vetëm e natyrshme” që masat e tij të ashpra të bllokimit u përballën me rezistencë.

Tong Zhaohui, nga Spitali Chaoyang në Pekin, ra dakord se numri ishte i madh, por tha se përqindja relative e vdekjeve mund të jetë ende e ulët.

“Mendoni sa njerëz rreth jush janë infektuar, por sa prej tyre kanë zhvilluar raste kritike ose pneumoni. Mendoj se të gjithë e kanë të qartë”. /Telegrafi/

Më Shumë

Lajmet e Fundit