-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Kishte vjedhur bankën ku punonte, hajduti identifikohet pas 52 vjetësh

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vjen një nga lajmet më befasuese të vitit. Ted Conrad, autori i një prej grabitjeve më të madhe të bankave në histori, është identifikuar pas 52 vitesh që ishte shpallur në kërkim.

Conrad punonte në Society National Bank, në Klivlend të Ohajos, kur kreu grabitjen e famshme, në korrik 1969, më shumë se gjysmë shekulli më parë.

Ted Conrad vodhi 215 mijë dollarë nga shefi i tij, që sot kanë vlerën e rreth 2 milionë dollarëve. Pas grabitjes, i arratisuri u “zhduk” nga faqja e dheut, raporton CNN.A2.

Sipas autoriteteve amerikane, i arratisuri ka jetuar këto 52 vjet një jetë të qetë, pa luks, pavarësisht sasisë së madhe të parave që kishte në zotërim. Ndoshta sepse nuk donte të tërhiqte vëmendjen, ose ndoshta sepse ishte mënyra e jetesës që i pëlqente më shumë. Megjithatë, arsyeja e vërtetë nuk do të dihet kurrë, pasi Conrad ndërroi jetë majin e kaluar nga kanceri në mushkëri.

Conrad ishte 20 vjeç kur realizoi goditjen e madhe. Ai kishte pak kohë në stafin e bankës, kur, pavarësisht moshës së tij të re, përfitoi nga siguria mediokër e filialit dhe mori paratë, duke dalë me të gjitha kartëmonedhat të futura në një qese letre. Ai e bëri atë para të gjithëve, në një mbrëmje të zakonshme, kur zyra po mbyllej. Askush nuk e vuri re.

 

Kur nëpunësit e bankës kuptuan se mungonin shumë para, Conrad ishte zhdukur përgjithmonë. Ky rast ishte shumë i njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kërkimi, i cili ka zgjatur më shumë se 52 vjet, nuk rezultoi i suksesshëm, pasi nuk arritën ta kapnin kurrë. Ai është aq i famshëm sa historia e tij është treguar edhe në emisione televizive.

Sipas autoriteteve, i arratisuri u kishte treguar miqve të tij për planet e tij për të vjedhur paratë, madje mburrej se sa e lehtë do të ishte t’i realizonte. Me sa duket, ai e mori idenë nga filmi i vitit 1969 “Çështja Thomas Crown”, ku luan Steve Mcqueen, komploti i të cilit sillet rreth grabitjes së përsosur. Conrad ishte i fiksuar pas këtij filmi dhe organizoi vjedhjen e tij duke u bazuar në këtë film.

Pasi kreu krimin dhe u zhduk, Conrad ndryshoi identitetin e tij në atë të Thomas Randele. Ai i kaloi vitet pasardhëse mes Uashingtonit dhe Los Anxhelosit, derisa më në fund zbarkoi në një lagje të Bostonit, 1000 kilometra nga Klivlend. Sipas “The New York Times”, i arratisuri i kaloi 40 vitet e fundit duke punuar si profesionist i golfit dhe si shitës makinash të përdorura.

Çështja Ted Conrad u zgjidh kur hetuesit gjetën nekrologjinë e Randele, në një gazetë lokale muaj më parë. Si rezultat, ata ishin në gjendje të krahasonin dokumentet që ai kishte paraqitur gjatë viteve 1960 me dokumente më të reja.

Më Shumë

Fillon rigjykimi në rastin për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, ka filluar rigjykimi në rastin ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj, i cili...

Kryetari i Malishevës priti në takim pune ministrin Damka

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Hajnat ia vjedhin armën një qytetari në Gjonaj të Hasit

Një qytetari nga fshati Gjonaj në Prizren, mbrëmë dyshohet se persona të panjohur ia kanë vjedhur një armë në shtëpinë e tij. Sipas Policisë, viktima...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Benzema: Ai që kritikon Messin nuk di asgjë rreth futbollit

Karim Benzema ka dhënë disa komente lidhur me Lionel Messi, dikur rivalin e tij më të frikshëm. Ylli francez i Real Madrid, Karim Benzema po...

Messi do të mbetet te PSG-ja

Lionel Messi do të qëndrojë te Paris Saint-Germaini. Mediat spanjolle kanë raportuar se ylli argjentinas mund të largohet nga Parisi pasi nuk është i...

Arrestohet një person në Vërmicë, po transportonte migrantë në mënyrë jo ligjore

Policia Kufitare e Kosovës ka vënë në pranga një person, gjatë realizimit të planit operativ “Migrimi i parregullt”. Policia ka vëzhguar një automjet në të...

Sabri Fejzullahu i kërkon falje publikisht gruas së tij, Nerës: Nga xhelozia ia ndërpreva këngën, nuk ia bëj vetes kurrë hallall

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ka qenë i ftuar së fundmi në një nga kronikat e emisionit “Prive”. Ai iu është përgjigjur shumë...

Shtohen rastet me COVID në Shqipëri, 6 humbje jete në 24 orë

Fluksi me raste të shtuara në valën e radhës të pandemisë së COVID-19 vijon në Shqipëri, ku në 24 orët e fundit, gjashtë persona...

Përfundon gjykimi ndaj shefit të Zyrës së Prokurimit në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën janë dorëzuar me shkrim fjalët përfundimtare të palëve në gjykimin ndaj Isa Osmankaj i cili po akuzohet...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Ngricat në rrugë/ Autobusi bie në humnerë, 3 të vdekur

Një udhëtim ka rezultuar tragjik për disa pasagjerë në Turqi, pasi autobusi i tyre ra në humnerë. Tre viktima dhe 18 të plagosur është bilanci...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

Lajmet e Fundit