8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Kosova do Dhomë të Veçantë, jo Tribunal për Krime Lufte

QeveriaKosoves-objektiPrishtina e Brukseli me qasje të ndryshme për mekanizmin që do të gjykojë krimet e pretenduara të UÇK-së, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Deri në fund të mandatit të tanishëm të EULEX-it do të themelohet Dhoma e Veçantë për Krime të Rënda në kuadër të Gjykatës Themelore në Prishtinë, e cila do të ketë juridiksion që të trajtojë specifikisht rastet që hetohen dhe procedohen nga PSRK (Zyra e Prokurorisë Speciale e Kosovës v.j.).”, është kërkesë e Qeverisë adresuar Brukselit.

“Gjykimet në këtë dhomë do të bëhen në panele të përbashkëta, ku shumica duhet të jenë gjykatës vendorë dhe të kryesohen nga një gjykatës vendor”.

Më Shumë

KKSB-ja diskuton për sigurinë e shkollave në Prizren

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), i kryesuar nga Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, sot, mbajti takimin e tretë në sallën...

Meriton Korenica fiton çmimin ‘Ylli i javës’ në Albi Mall Superligë

Federata e Futbollit e Kosovës së bashku me sponsorin e Superligës, Albi Mall , vazhdojnë ndarjen e çmimit “Ylli i Javës” pas çdo xhiroje...

Lajmet e Fundit