7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Kosova pëson humbje nga Gjeorgjia. Rifillon ndeshja Shqipëri-Poloni

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll me humbje i ka mbyllur si vendas kualifikueset për Botëror, pasi është mposhtur nga Gjeorgjia me rezultat 1-2.

Për mysafirët shënuan Okriashvili dh Davitashvili, kurse për “dardanët” shënoi Vedat Muriqi. Kosova është e fundit në grup me vetëm katër pikë, derisa ndeshjen e fundit në këto kualifikuese e zhvillon në Greqi gjatë muajit nëntor.

Ndeshja e ndërprerë mes Shqipërisë dhe Polonisë ka rifilluar, por me një reagim jo të duhur të tifozëve ndeshja do të ndërprerët.

===Përzgjedhësi Bernard Challandesi dhe sulmuesi Vedat Muriqi kanë paralajmëruar se Kosova do të sigurojë fitore ndaj Gjeorgjisë në ndeshjen e Grupit B që zhvillohet sonte (e martë) në stadiumin “Fadil Vokrri”. “Dardanët” pozicionohen në vendin e katërt në grup me vetëm katër pikë të grumbulluara.

Fitorja është synim i Përfaqësueses së Kosovës në futboll në ndeshjen që e zhvillon sonte (e martë) ndaj Gjeorgjisë. “Dardanët” në këtë ndeshje vijnë pas humbjes nga Suedia (3-0), por besojnë në fitore për faktin se një të tillë e arritën edhe si mysafirë ndaj këtij kundërshtari me rezultat minimal 0-1.

Përzgjedhësi Bernard Challandes ka paralajmëruar lojë ofensive në ndeshjen ndaj Gjeorgjisë, por edhe ndaj Greqisë në muajin nëntor. “Synimi ynë është gjithmonë që të luajmë lojë ofensive dhe të krijojmë posedim më të lartë të topit. Këto paraqitje synojmë t’u bëjmë gjatë tri ndeshjeve që kanë mbetur, përfshirë miqësoren që do ta zhvillojmë në nëntor. Këto ndeshje do të na ndihmojnë që të jemi sa më të gatshëm për Ligën e Kombeve që fillon në vitin e ardhshëm”, ka thënë Challandes, i cili ka pranuar se nuk ishte i kënaqur me ekipin në ndeshjen e së shtunës ndaj Suedisë.

Trajneri zviceran, po ashtu, ka konfirmuar se anësori Lirim Kastrati është i gatshëm për këtë ndeshje. “Sa i përket Lirim Kastratit, ai është 100 për qind i gatshëm dhe do të pjesë e listës së futbollistëve për ndeshjen ndaj Gjeorgjisë”, ka shtuar ai. Strategu zviceran në konferencën për media është pyetur se a do të japë dorëheqje pas rezultateve negative. Challandesi ka thënë se nuk është ai që vendos nëse do të largohet. “Unë jam i kënaqur me këtë ekip dhe kurrë nuk frikësohem nga shkarkimi. Nëse Federata e sheh të arsyeshme, atëherë në rregull por, nëse e sheh të arsyeshme për ta vazhduar bashkëpunimin, nuk ka problem. Prej ditës së parë kur kam firmosur kontratën e kam pasur të qartë se çdo ditë është mbijetesë. Unë kam mbijetuar ditë pas dite, ndeshje pas ndeshjeje. Shpresoj që të mbijetojë edhe të martën, pastaj do të shohim se çfarë do të ndodhë”, ka deklaruar Challandesi.

Në konferencën për ndeshjen ndaj Gjeorgjisë ishte edhe sulmuesi i Lazios, Vedat Muriqi, i cili bën me dije se “dardanët” luajnë për fitore. “Nuk kemi luajtur mirë ndaj Suedisë. Si ekip kemi kualitet për të bërë më shumë. Ndaj Gjeorgjisë duhet të fitojmë, edhe pse nuk e nënçmojmë kundërshtarin përkundër që kemi fituar në udhëtim. Na pret një ndeshje e vështirë, por kemi analizuar mirë kundërshtarin dhe futemi në fushë për ta fituar ndeshjen”, ka thënë Muriqi. Kosova është e katërta në grup me vetëm katër pikë të grumbulluara.

Grupi A

20:45 Portugali – Luksemburg
20:45 Serbia – Azerbajxhan

Grupi B

20:45 Kosova – Gjeorgjia
20:45 Suedi – Greqi

Grupi C

20:45 Bullgaria – Irlanda Veriore
20:45 Lituania – Zvicra

Grupi D

16:00 Kazakistani – Finlanda
20:45 Ukraina – Bosnja dhe Hercegovina

Grupi F

20:45 Danimarka – Austria
20:45 Ishujt Farore – Skotlanda
20:45 Izraeli – Moldavia

Grupi I

20:45 Shqipëria – Polonia
20:45 Anglia – Hungaria
20:45 San Marino – Andorra

Më Shumë

Haskuka voton në ora 11:00

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, do të votojë në shkollën e mesme të lartë teknike “11 Marsi”,...

Intensitet i vogël i votuesve këtë mëngjes në Rahovec

Në qendrën më të madhe të votimit në Rahovec – në shkollën “Isa Boletini” ka një intensitet të vogël të votuesve mëngjesin e kësaj...

Sekretarja e shkollës akuzohet se kreu marrëdhënie orale me nxënësin

Një sekretare e shkollës në Alabama në Shteteve të Bashkuara është akuzuar se ka kryer marrëdhënie seksuale me një nxënës të mitur. Autoritetet në distriktin...

Prizren/ Aktakuzë për kontrabandim me migrantë

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër F.R, dhe Sh.B., të cilët gjenden në paraburgim nga data 20.09.2021,...

Rritet çmimi i bukës në Kosovë

Ngriten çmimet e produkteve esenciale në Kosovë, shtrenjtohet edhe buka. Qytetarët shprehen të shqetësuar nga këto ngritje . Rrugët e kryeqytetit çdo ditë të javës...

Haxhi Avdyli komenton foton ku shihet bashkë me Hashim Thaçin

Deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli e ka mohuar se ka qenë pjesë e strukturave të Partisë Demokratike të Kosovës përkundër se i është...

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin Kandidati për kryetar të ardhshëm të Prizrenit nga PDK, Shaqir Totaj, ka takuar...

Nis heshtja zgjedhore

Me fillim nga ora 07:00 e mëngjesit të ditës së sotme në Kosovë ka nisur heshtja zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Këto janë...

Kamariere, vetëm 23 vjeçe. Mario Balotelli prezanton të dashurën e re

  Mario Balotelli ka gjetur dashurinë e re dhe, ndoshta, edhe qetësinë. Sulmuesi i Adana Demirspor më në fund ka dalë hapur dhe ka zyrtarizuar...

Propozohen prova të reja në rastin e rrënimit të aneks objektit “Abi Çarshia”

Në Gjykatën Themelore në Prizren, sot ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor në rastin ku po akuzohet Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes...

Haskuka në Reçan: Jemi bërë bashkë për Prizrenin

Kanidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, bashkë me zv.ministrin Almir Veliji, nënkryetaren e Komunës për Komunitete, Memnuna Ajdini, kryetarin e...

Çka ndodh sot në Prizren

Ngjarjet e planifikuara për ditën e sotme, 11 tetor 2021 Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të vizitojë Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare...

Disa të vrarë nga një sulm me shigjetë në Norvegji

Disa njerëz janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në Norvegji pasi një burrë përdori një hark dhe shigjetë për t’i sulmuar ata. Policia...

Më 18 tetor të mos mbahet mësimi, të dezinfektohen shkollat, thotë SBASHK-u

SBASHK-u ka kërkuar që më 18 tetor, e hënë, të mos mbahet mësimi nëpër shkolla, por kjo ditë të shfrytëohet për dezinfektimin e tyre...

Ylli fiton bindshëm ndaj Dritës

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore të thellë ndaj RC Cola Dritës me rezultat 71:106 , në kuadër të javës së pestë të Art...

Malishevë, Krasniqi premton mbështetje për bizneset (VIDEO)

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Malishevës, Alban Krasniqi, të mërkurën të shtypur në fletushkë e shpërndau planprogramin e tij nëpër bizneset e qytetit. Pronarëve...

Lajmet e Fundit