22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Kosova vendi më i varfër në rajon, kjo është lista

Kosova del të jetë shteti më i varfër në rajon, kur numërohet Bruto Prodhimi Vendor për kokë banori, shkruan Global Finance, transmeton Gazeta Express.

Sipas listës botërore të publikuar nga kjo faqe, e ku për bazë merren të dhënat zyrtare të shteteve të publikuara në FMN, Kosova del të jetë shteti i varfër në Ballkan dhe shteti i 105-të më i pasur në botë.

Pas saj vijnë disa vende më pak të zhvilluara të Afrikës, Azisë, Amerikës Jugore dhe ishuj të vegjël në Oqeani. Shqipëria nuk qëndron shumë më mirë në këtë listë, pasi ajo gjendet në vendin e 90-të e vetëm Kosova është më e varfër se ajo në Ballkan.

Shteti i pasur mbetet Luksemburgu me 140,694 dollarë për kokë banori. Pas saj vijnë Singapori, Irlanda, Katari e të tjera. Listën e plotë mund ta shihni në linkun e mëposhtëm.

https://www.gfmag.com/global-data/economic-data/worlds-richest-and-poorest-countries

Më Shumë

Fofana kërkon transferimin te Chelsea

Qendërmbrojtësi i Leicester City,Wesley Fofana, po kërkon një lëvizje te Chelsea, sipas Mirror. Pavarësisht se humbi pjesën më të madhe të sezonit të kaluar me...

Kriza ekonomike dhe energjetike në vend, LDK: Qeveria luan rolin e spektatorit

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Besian Mustafa ka thënë se Qeveria aktuale ka zgjedhur të luaj rolin e spektatorit përderisa qytetarët po...

Lajmet e Fundit