-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Kryeprokurori Kabashi përpiqet t’ia fshehë dosjet Enver Hasanit

IsmetKabashi-kryeprokuroriIsmet Kabashi është kujdesur personalisht për ta “pastruar” figurën e kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani. Ka lëshuar një deklaratë me të cilën mohon se ka hetime penale kundër tij. Ka folur edhe në emër të EULEX-it duke mohuar se edhe ky mision po kryen hetime, shkruan sot Koha Ditore.

Por dokumentet që ka siguruar “Koha Ditore” dhe deklarata e EULEX-it dëshmojnë për hetime, subjekt i të cilave është edhe Enver Hasani. Pos hetimeve zyrtare, në Prokurori ekzistojnë të paktën edhe katër kallëzime penale kundër Hasanit të cilat nuk janë shqyrtuar nga Prokuroria.

Deklaratës i ka paraprirë një marrëveshje në mes të Hasanit dhe Kabashit. Hasani, në cilësinë e kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, dhe Kabashi, në cilësinë e Kryeprokurorit të Shtetit dhe kryesues i Këshillit Prokurorial, janë marrë vesh qysh të martën për këtë deklaratë, pas pyetjeve të dërguara nga gazeta.

Gazeta ka mësuar se pas pyetjeve që i kishte dërguar “Koha Ditore” në Gjykatën Kushtetuese duke kërkuar sqarime nëse pjesëmarrja e Hasanit në kolegjin që ka vendosur për kryeprokurorin e Shtetit përbën konflikt interesi për shkak të hetimeve që po kryen prokuroria kundër kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Kabashi i kishte garantuar se do të dilte me deklaratë për ta dëmtuar këtë. Pikërisht kjo ka ndodhur. Të mërkurën pasdite ka lëshuar një deklaratë me të cilën mohon hetimet.

Më Shumë

Rita Ora shijon momentet në para-ndejën e ‘Grammy Awards’ me bashkëshortin e saj – Taika Waititi

Rita Orës iu bashkua bashkëshorti i saj Taika Waititi në para-ndejën e “Grammy Awards 2023” të mbajtur në ‘Limitless’, në Los Angeles të premten. Këngëtarja...

Arrestohet një person në Prizren

Një person i kërkuar është arrestuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. PKK Vërmicë 03.02.2023-15:10. Në bazë të urdhëresës së lëshuar...

Lajmet e Fundit