15.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Kthimi i nxënësve në shkolla/ Vendimi merret javën e ardhshme

Përkundër situatës së krijuar me pandeminë, komunat e vendit janë të gatshme të nisin mësimin në shkolla që nga 1 shtatori.

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka thënë se në bazë të bisedimeve me kryetarët komunalë dhe bisedat me krerë të ekzekutivit janë të përgatitur për vitin e ri shkollor. Kjo për shkak se, sipas tij, gjatë dy javëve të fundit Kosova ka shënuar rënie për 16 për qind të të infektuarve.

Kthimin e tërësishëm në objektet shkollore për nxënësit po e kërkon edhe Këshilli i Prindërve të Kosovës. Kryetari i këtij këshilli, Ymret Reshiti, thotë se ata nuk përkrahin mësimin në distancë, raporton KOHA.

Ndërkohë që me propozimin e ministrit të arsimit, Ramë Likaj, kabineti qeveritar pritet të diskutojë për hapjen e shkollave gjatë javës së ardhshme.

Skenarët e paraparë nga MASH-i për fillimin e vitit të ri shkollor përfshijnë mësimin me prezencë në institucionet shkollore me masa parandaluese, rikthimi i pjesshëm me mësim në prezencë dhe mësim në distancë, si dhe skenari i fundit mbetet mësimi në distancë.

Si shkak i përhapjes dhe rasteve me koronavirus, prej 11 marsit, të gjitha institucionet arsimore vazhdojnë të mbesin të mbyllura.

Më Shumë

Kiara sapo doli nga ‘frizerka’, qenka bërë nuse për qejfin e burrit e të vjehrrës

Kiara Tito vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes së publikut shqiptar. Ajo është shumë aktive edhe në rrjetet sociale, me postime të ndryshme, përcjell...

Dhunohet një vajzë në Suharekë: Arrestohet i dyshuari

Policia e Kosovës ka raportuar për një rast të dhunimit në Suharekë. I dyshuari është arrestuar dhe dërguar në mbajtje. Detaje të tjera nuk janë...

Lajmet e Fundit