8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Kurti: Ligji për pagat nuk është shtyrë për vitin e ardhshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se nuk është në dijeni për përgatitje të kërkesave për Zyrën e Rregullatorit për Energji (ZRrE) nga ana e operatorëve ekonomik në kuadër të rritjes së çmimeve për faturat e energjisë elektrike.

Sipas Kurtit një përgjigje shtetërore dhe profesionale do të ketë nga ZRrE-ja.

“Së pari nuk jam në dijeni për përgatitjet e kërkesave për ZRrE-në nga ana e operatorëve ekonomik, pra s’jam në dijeni për këtë ato shkojnë tek zyra e ZRrE-së dhe besoj aty duhet të ketë një përgjigje shtetërore dhe profesionale”, ka thënë ai në një konferencë për media.

Më tutje, Kurti është pyetur nga gazetarët për Ligjin e pagave. Kurti ka theksuar se Ligji për pagat nuk është duke u lënë për vitin e ardhshëm, por sipas tij po punohet intensivisht që të përfundohet sa më shpejtë.

“Projektligji për pagat nuk është shtyrë për vitin e ardhshëm, përkundrazi po punohet që të finalizohet që sa më shpejtë edhe të nxirret në diskutim publik”, ka thënë ai.

Më Shumë

Italia me pesë skuadra në Champions, mjafton vetëm një kombinim për t’u zyrtarizuar

Italia vijon të kryesojë renditjen e kampionateve elitare të Europës dhe mesjava në kompeticionet europiane, thelloi edhe më shumë diferencën me Gjermaninë ndjekëse. Madje,...

‘DokuFest’ nis përgatitjet për edicionin e ri (VIDEO)

Këto ditë festivali "DokuFest" ka filluar përgatitjet për edicionin e 23'të dhe datat për këtë festival tashmë janë ndarë. Më poshtë ndiqeni kronikën e përgatitur...

Lajmet e Fundit