Ambasadori amerikan e ka bërë një kërkesë të tillë në orët e vona për kreun e ekzekutivit, të cilën Kurti e ka pranuar. Një gjë të tillë, ai, e ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi në Twitter pas mesnatës.

“E falendëroj Ambasadorin Hovenier për përkushtimin dhe angazhimin e tij. E pranoj kërkesën e tij për një shtyrje 48 orëshe për dhënien e gjobave për targat ilegale KM (dhe të tjera). Jam i lumtur të punoj me SHBA-në dhe me BE-në për të gjetur një zgjidhje gjatë dy ditëve të ardhshme”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Ai dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të hënën, nuk arritën ujdi rreth kësaj çështje as pas 8 orësh bisedime në Bruksel me ndërmjetësimin e Josep Borell dhe Miroslav Lajçak.