5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Kurti s’përjashton bashkëpunimin me Limajn e Krasniqin

AlbinKurti1205Lideri i Lëvizjes Vetevendosje, Albin Kurti nuk e ka përjashtuar mundësinë që të bashkëpunojë me partinë e Fatmir Limajt dhe të Jakup Krasniqit.
“E përshëndesim iniciativën e disa deputetëve të PDK-së, të distancohen nga politika e saj dhe të formojnë subjekt tjetër”, është shprehur Kurti, në një intervistë për Epoka e re.

Ai ka thënë se është befasuar se si LDK-ja dhe AAK-ja po veprojnë sikurse PDK-ja, duke nominuar kryetarët e tyre për kryeministra të mundshëm ndërkohë që, sipas tij, këto parti nuk kanë prezantuar fare programe qeveritare.

“Koncepti i Vetëvendosje!-s duhet të fitojë, vendi duhet të qeveriset në bazë të programit dhe me alternativën qeverisëse të saj, ndërsa në krye të qeverisë do të jetë ai që ne mendojmë se është më i duhuri për ta zbatuar këtë program. Nuk mund të fitoj unë dhe asnjëri prej nesh pa fituar njëherë Lëvizja jonë”, ka thënë Kurti.

Kurti ka thënë me bindje se partia të cilës ai i prinë ka qenë e vetmja opozitë në Kuvend. Ai ka ripërsëritur se LDK-ja dhe AAK-ja i janë bërë patericë Qeverisë në proceset e dëmshme.

“Dy partitë e tjera opozitare, LDK-ja dhe AAK-ja, nuk e kanë luajtur rolin e opozitës, sidomos në çastet vendimtare i janë bërë patericë Qeverisë në proceset e dëmshme në të cilat ajo e ka katandisur vendin. Thjesht, frika nga pushteti dhe lakmia për pushtet kanë bërë që LDK-ja e AAK-ja t’i nënshtrohen Thaçit”, ka thënë Kurti.

Më Shumë

Përmirësimi i infrastrukturës zgjon interesimin e bujqve në Suharekë|Video

Komuna e Suharekës këtë vit ka ndarë një buxhet prej 140 mijë eurosh për rregullimin e rrugëve fushore në disa fshatra të kësaj komune....

Mësimdhënësi i zhgënjyer nga Prizreni: Asnjë cent s’e kam në llogari, këstin e kredisë 150 €

Beqir Letaj, mësimdhënës nga Prizreni i cili ka qenë përkrahës dhe votues i Lëvizjes Vetëvendosje po ndjehet shumë i zhgënjyer me veprimet e fundit...

Lajmet e Fundit