5.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Kush kundër kujt në balotazh?

zgjedhjet5Sot përfundon zyrtarisht fushata pesëditëshe për raundin e balotazhit e zgjedhjeve lokale, të cilat do të mbahen të dielën, më 1 dhjetor. Në raundin e dytë të këtyre zgjedhjeve, qytetarët do të kenë mundësi të votojnë në gjithsejtë 25 komuna, përfshirë edhe veriun e Mitrovicës, ku nuk ishte përcaktuar fituesi që në rrethin e parë. Gjithashtu Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kishte vendosur që të përsëriten zgjedhjet edhe në tri vendvotime në komunën e Zveçanit. Sërish, në pjesët e veriut të Kosovës për mbarëvajtjen e zgjedhjeve, do t’i ndihmojë Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Pjesëmarrja e votuesve në nivel vendi ishte me 3 nëntor ishte 45.79 për qind, pa llogaritur katër komunat në veri të Kosovës për shkak të disa sulmeve që kishin dëmtuar procesin në tërësi.

Prishtinë: Në balotazh, Isa Mustafa – LDK dhe Shpend Ahmeti – Vetëvendosje,

Gjakovë: Në balotazh, Mimoza Kusari Lila – AKR dhe Pal Lekaj, AAK – LDD,

Prizren: Në balotazh, Ramadan Muja – PDK dhe Eqrem Kryeziu – LDK,

Pejë: Në balotazh, Gazmend Muhaxheri – LDK dhe Ali Berisha – AAK-LDD,

Gjilan: Në balotazh, Lutfi Haziri – LDK dhe Qemajl Mustafa – PDK,

Mitrovicë e Jugut: Në balotazh, Avni Kastrati – PDK dhe Agim Bahtiri – AKR,

Ferizaj: Në balotazh, Agim Aliu – PDK dhe Muharrem Svarça – LDK,

Malishevë: Në balotazh, Ragip Begaj – IQM dhe Sali Morina – LDK,

Rahovec: Në balotazh, Idriz Vehapi – PDK dhe Smajl Latifi – AAK-LDD,

Dragash: Në balotazh, Selim Jenuzi – PDK dhe Fatmir Mehmeti – LDK,

Mitrovicë e Veriut: Në balotazh, Kërstimir Pantiq – GIS dhe Oliver Ivanoviq, IQ,

Graçanicë: Në balotazh, Branimir Stojanoviq – GIS dhe Bojan Stojanoviq – SLS,

Junik: Në balotazh, Agron Kuçi AAK-LDD dhe Zenun Shala – LDK,

Kamenicë: Në balotazh, Shaip Surdulli – LDK dhe Begzad Sinani – PDK,

Klinë: Në balotazh, Sokol Bashota – PDK dhe Fadil Gashi – LDK,

Kllokot: Në balotazh, Sreçko Spasiq – GIS dhe Sasha Mirkoviq – SLS,

Lipjan: Në balotazh, Shukri Buja – PDK dhe Imri Ahmeti – LDK,

Novobërdë: Në balotazh, Bajrush Ymeri – LDK dhe Svetislav Ivanoviq – GIS,

Obiliq: Në balotazh, Mehmet Krasniqi – LDK dhe Xhafer Gashi – AAK-LDD,

Partesh: Në balotazh, Nenad Cvetkoviq – SLS dhe Dragan Nikoliq – GIS,

Ranillugë: Në balotazh, Gradimir Mikiq – GIS dhe Milan Aritonoviq – SNPK,

Shtërpcë: Në balotazh, Bratislav Nikoliq – SLS dhe Ivan Rexhiq – GIS,

Suharekë: Në balotazh, Sali Asllanaj – LDK dhe Bali Muharremaj – AAK-LDD,

Viti: Në balotazh, Sokol Haliti – LDK dhe Nexhmedin Arifi – PDK,

Vushtrri: Në balotazh, Bajram Mulaku – PDK dhe Muharrem Shabani – AAK-LDD.

Më Shumë

56 vjet nga vdekja e novelistes amerikane, Edna Ferber

E quajtur “Novelistja më e madhe amerikane e kohës së saj”, novelistja dhe dramaturgja fituese e çmimit Pulitzer, Edna Ferber vdiq 55 vjet më...

Vdes në QKUK personi që u aksidentua javën e kaluar në Prizren

Ka vdekur në QKUK personi i cili u aksidentua gjashtë ditë më herët në Prizren. Policia ka bërë të ditur se viktima ishte duke u...

Lajmet e Fundit