0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Kushtetuesja vendos rreth kërkesës së presidentes, vendimi më vonë

Gjykata-qekiqiGjykata Kushtetuese e Kosovës njofton se tashmë ka marrë vendim rreth kërkesës së parashtruar nga presidentja Atifete Jahjaga për vlerësimin e përputhshmërisë së dy neneve të Kushtetutës që lidhen me nominimin e mandatarit për formimin e qeverisë, porse këtë vendim do ta shpallë më vonë.

“Të hënën, më 30 qershor 2014, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, ka shqyrtuar dhe ka vendosur për rastin KO103/14, të parashtruar nga Presidenti i Republikës së Kosovës, përkitazi me vlerësimin e përputhshmërisë së nenit 84 [Kompetencat e Presidentit], paragrafi 14, me nenin 95 [Zgjedhja e Qeverisë] të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.
Gjykata Kushtetuese do ta publikojë vendimin në ditët në vijim”, thuhet në njoftim.

Më Shumë

Prizren/Të dyshuarës për vrasjen e Saime Domazetit i vazhdohet masa e paraburgimit edhe për dy muaj

Gjykata Themelore në Prizren, me kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prizren, më 25 janar 2023, ka marrë vendim për vazhdimin e paraburgimit ndaj të...

Qeveria ndan 50 euro shtesë për punëtorët e sektorit publik për muajin janar

Qeveria e Kosovës ka ndarë nga 50 euro shtesë për të gjithë punëtorët e sektorit publik. Ministri i Financave, Hekuran Murati, në mbledhjen e qeverisë...

Lajmet e Fundit