7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Kuvendi i gatshëm për seancën e radhës

kuvendi zbrazenIsa Mustafa nuk mundi të qëndrojë si kryetar i Kuvendit të Kosovës më gjatë se Behxhet Pacolli në postin e Presidentit.

Të dy mbajtën nga 37 ditë postet në të cilat u zgjodhën, për t’u rrëzuar gjithashtu të dy nga vendimet e Gjykatës Kushtetuese.

Pacolli ishte President për 37 ditë, nga 22 shkurti deri me 30 mars 2011. Kurse Isa Mustafa qëndroi si kryetar Kuvendi nga 17 korriku deri me 22 gusht 2014.

Por nëse Mustafës i llogaritet pezullimi i postit me vendim të Gjykatës Kushtetuese, atëherë rezulton se ai si kryetar i Kuvendit ishte vetëm për 7 ditë.

Ismet Krasniqi, sekretar i Kuvendit të Kosovës, nëpërmjet postës elektornike tha për RTK-në se ky institucion është i gatshëm për seancën e radhës.

Ai tha se Mustafa dhe grupet e reja parlamentare janë vendosur në faqen e internetit, para procedimit te kërkesës në Gjykatën Kushtetuese.
Krasniqi tha se për ndryshim eventual të faqes, do behet pas Aktgjykimit për veprime të mëtejme.

Isa Mustafa është zgjedhur kryetar i Kuvendit me 17 korrik. Atë ditë ai pranoi detyrën nga Jakup Krasniqi. Me 23 korrik Gjykata me vendim ia pezulloi Mustafës të gjitha aktivitetet në cilësinë e kryetarit të Kuvendit. Me 22 gusht gjykata publikoi njoftimin paraprak për vendimin sipas të cilit Mustafa nuk është zgjedhur në post në përputhje me Kushtetutën.

Më Shumë

Totaj ka marrë pjesë në një ceremoni ku janë nënshkruar kontratat për 12 praktikantë në fushat e Dizajnit Grafik dhe Programimit

Kryetari Shaqir Totaj ka marrë pjesë sot në ceremoninën e nënshkrimit të kontratave për 12 praktikantë, të cilët do të punojnë në fushat e...

Shfaqja “Shpresa e Presa” vjen premierë në teatrin “Bekim Fehmiu” si nder për kontributin e autorit Rifat Kukaj

Me regji të Zana Durakut, po vjen shfaqja teatrale për fëmijë e titulluar “Shpresa e Presa” e autorit Rifat Kukaj, përcjell KultPlus.  Ngjarja do të...

Lajmet e Fundit