10.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Kuvendi s’e voton Tribunalin para zgjedhjeve

KuvendiKosoves5-27Legjislatura aktuale nuk do ta qesë si temë votimi Tribunalin ndërkombëtar që pritet të gjykojë krimet e luftës
Legjislatura aktuale nuk do ta qesë si temë votimi Tribunalin ndërkombëtar që pritet të gjykojë krimet e luftës, të cilat pretendohet të jenë kryer nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Subjektet politike pritet të veprojnë kësisoj, pasi i frikësohen ndikimit që mund të ketë një vendim i këtillë në zgjedhjet nacionale – shkruan Koha Ditore.

Partia Demokratike e kryeministrit Hashim Thaçi dhe Lidhja Demokratike e kryeopozitarit Isa Mustafa janë dakorduar për të përshpejtuar ndryshimet ligjore për zgjedhje dhe që zgjedhjet të organizohen në gjysmën e parë të vitit. Po kështu edhe që zgjedhjet e parakohshme të shpallen vetëm pasi të shpërndahet Kuvendi. Nëse ata i qëndrojnë këtij përcaktimi, atëherë gjysma e majit është afati i skajshëm kur deputetët duhet ta shkarkojnë vetveten.

“Në kohë zgjedhjesh nuk mund të vendosim. PDK-ja nuk mund ta marrë gjithë përgjegjësinë për këtë. Duhet konsensus i të gjitha partive për ta votuar. Nëse vendos vetëm PDK-ja dëmtohet rëndë në zgjedhje. Aktualisht Kuvendi është shumë jostabil dhe jofunksional. Është vështirë të vendoset para zgjedhjeve, por edhe mund të jetë vonë pas zgjedhjeve, sepse nëse zgjedhjet mbahen në qershor, konsolidimi i institucioneve nuk mund të bëhet para shtatorit”, ka thënë një zyrtar në kushte anonimiteti. “Ndërkombëtarët po kërkojnë që të vendoset shumë më shpejt”.

Më Shumë

Hoti: Të pezullohet përkohësisht akciza në naftë

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar të merren këto veprime që do e zbusin krizën në Kosovë.   “Për të ndihmuar qytetarët në përballje me...

Punime në rrjet/ Këto vende në Prizren nuk do të kenë rrymë nesër

06.10.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. Nga TS 35/10 kV Pirana do të ndërprehet: Dalja 10 kV Dalja e Krushes (kodi: 30034011) prej orës 10:00...

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit