15.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Letaj: Gjimnazi “Gjon Buzuku”, pranon 450 nxënës

Gjimnazi Gjon BuzukuInteresimi për t’u regjistruar në Gjimnazin “Gjon Buzuku” në Prizren është i lartë. Zëvendësdrejtori, Beqir Leti, tha se në këtë vit në këtë shkollë do të pranohen 450 nxënës.

Sipas tij, këto vende janë të interesuar t’i zënë shumë nxënës. ”Interesimi është jashtëzakonisht i madh i nxënësve që të pranohen në këtë shkollë”, tregon Letaj

Sipas tij, përveç nxënësve të komunës së Prizrenit, në Gjimnazin “Gjon Buzuku” janë të interesuar të pranohen edhe nxënësit e komunave të tjera.”Kërkesa është e lartë edhe nga nxënësit e shollave të komunave të tjera. Ata mund të pranohen vetëm në drejtimet ku interesimi është më i vogël, sic është drejtimi i matematikës apo informatikës, por jo edhe në drejtimet ku konkurrenca është e madhe”, tha Letaj

Sipas tij, pranimi i nxënësve në Gjimnazin “Gjon Buzuku” në Prizren, do të bëhet sipas kritereve që janë përcaktuar nga Ministria e Arsimit në Prishtinë. “ Ne po i përmbahemi strik kritereve të përcaktuara nga Ministria e Arsimit”, tha Letaj.

Ai tregoi se pranimi i nxënësve ka filluar të bëhet edhe në paralelet në Gjonaj, Romajë, Velezhë dhe Zhurë. / PrizrenPress.com/

Më Shumë

FSK me 15 kadetë të ri, Maqedonci: Do t’i shërbejnë zhvillimit të ushtrisë

Forcave të Sigurisë së Kosovës i janë shtuar edhe 15 kadetë të rinj, të cilët kanë diplomuar sot në nivelin bachelor. Ministri i Mbrojtjes, Ejup...

Tentoi t’u jap ryshfet zyrtarëve policorë, arrestohet serbi në Vërmicë

Është arrestuar një serb në Vërmicë, i cili dyshohet se gjatë kalimit në kufirin e Kosovë, ka tentuar të jap ryshfet ndaj zyrtarëve policorë. Me...

Lajmet e Fundit