10.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

“Eqa” qetëson rebelimet

EqremKryeziu-ldkZyrtarë të degës së LDK-së në Prizren kanë shprehur kënaqësinë dhe gëzimin e tyre që kryetari i kësaj dege dhe ish-kryetar i komunës së Prizrenit, Eqrem Kryeziu, është përcaktuar më në fund që të jetë kandidat zyrtar i kësaj partie në garën e ardhshme për kryetar të Prizrenit. Nderim Gashi, sekretar i degës së këtushme, ka thënë për Zërin se propozimi që Eqrem Kryeziu të jetë kandidat i tyre në zgjedhjet e ardhshme komunale ka buruar nga baza dhe është mbështetur nga shumë struktura të LDK-së në Prizren, përfshirë këtu edhe Forumin e Gruas dhe atë të Rinisë.

“Mirëpo, deri më tash problem ka qenë hezitimi i vetë kryetarit Kryeziu, i cili vazhdimisht e ka refuzuar këtë kandidaturë, hezitim ky që ka përfunduar definitivisht pas insistimeve të mëdha që janë bërë, si në degën tonë, ashtu edhe në nivelin qëndror dhe lajmi për përcaktimin zyrtar të LDK-së që Eqrem Kryeziu të jëtë kandidat i vetëm i yni për postin e kryetarit të komunës së Prizrenit në zgjedhjet e 3 nëntorit, ka gëzuar jo vetëm anëtarësinë tonë, por edhe shumë qytetarë të Prizrenit”, ka thënë Gashi.

Gashi këtë disponim të prizrenasve për “Eqën”, siç e quajnë, e mbështet se atë se, sipas tij, “votuesit e mbajnë shumë mire në mend periudhën e qeverisjes së Prizrenit nga LDK-ja dhe kryetari Kryeziu, ashtu siç e kanë edhe më të freskët qeverisjen aktuale nga PDK-ja dhe Ramdan Muja, me të cilët , siç dihet , në Prizren iu ka dalë shumë punë edhe organeve të drejtësisë “.

Në pyetjen tonë se me këtë kandidaturë a është pajtuar edhe dega e LDK-së në Zhur, e cila në Kryesinë e LDK-së në Prishtinë e ka dërguar edhe propozimin zyrtar për kandidatin e saj, Nijazi Ademajn, duke shprehur kështu mospajtimin me dy kandidatët (Eqrem Kryeziun dhe Hanefi MUharremin) që i ka dërguar dega e Prizrenit, sekretari Gashi ka thënë se zyrtarisht ende nuk e ka mendimin e zhurjanëve, por ka lexuar në medie se edhe dega e Zhurit e ka mbështetur kandidaturën e Kryeziut. Kryetari i LDK-së në Zhur, Shukri Vezaj, citohet të ketë thënë se zhurjanët nuk do ta kundrështojnë vendimin e Kryesisë në Prishtinë.

“E keqja është se ne nuk jemi konsultuar për këto kandidatura, por sidoqoftë, kandidaturën e Eqrem Kryeziut do ta mbështesim edhe ne”, ka thënë Vezaj.

Vet Eqrem Kryeziu, pas publikimit të njoftimit zyrtar të LDK-së, ëshë shprehur optimist se garën për të parin e Prizrenit do ta fitojë.

“ Eqrem Kryeziu në njëfarë mënyre ka qenë fitues edhe në zgjedhjet e parafundit, ato të vitit 2007, të cilat në raundin e parë edhe i fitoj, por vjedhjet makabre që iu bënë votës asokohe në Prizren e sollën në pushtet Ramndamn Mujën”, ka theksuar Nderim Gashi, duke shperhur bindjen se qytetarët e Prizrenit më 3 nëntor timonin e komunës do t’ia besojnë sërish kryetarit të tyre, Eqrem Kryeziut.

Më Shumë

“Kujdes nga provokimet negative”/ Çka thotë horoskopi për sot

Dashi E hëna do të nisë e qetë. Sa i përket dashurisë pritet një ditë e vështirë për përmirësimin e një marrëdhënieje e cila po...

Paul Pogba dënohet me katër vjet moslojë

Futbollisti francez, Paul Pogba, është dënuar me katër vjet moslojë pasi është gjetur fajtor për përdorimin e dopingut. 30-vjeçari është suspenduar në shtator të vitit...

Takimet e Selmanajt

E përsosur je

Lajmet e Fundit