30.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Letra e Mitrush Kutelit për humbjen e Fan Nolit

“Përgjumem me dhembje, përpara qivurit të poetit dhe luftëtarit Theofan Noli. Ngushëllime vllazërore shqiptarëve të Amerikës”. Kështu shkruante Mitrush Kuteli në telegramin e ngushëllimit për ndarjen nga jeta të Fan Nolit, drejtuar shqiptarëve të Amerikës dhe botuar në gazetën Drita.

54 vite më parë u nda nga jeta një nga personalitetet e shquara të këtij vendi Fan Noli. Ishte hidhërim i madh. Mesha iu mbajt në kishën e re të Vangjelizmoit që sapo ish ndërtuar në rrugën e Kavajës, për të zëvendësuar kishën e vjetër po të Vangjelizmoit, në qendër, e cila u prish se do ndërtohej 15-katëshi.

Që t’i hapej rrugë kësaj meshe u shpejtua përurimi i Kishës . Pas një viti, në mars 1966, me porosi të Mitrush Kutelit, e shoqja, Efterpi, i çoi një meshë në shtëpi Papa Markos që të mbante një përshpirtje për Nolin. Ishte kohë e zymtë. Më 6 mars një letër e KQ të Partisë së Punës kërkonte revolucionarizimin e mëtejshëm të jetës. Letra e hapur më 1967 ndaloi fenë me ligj.

Universiteti i Prishtinës hap konkurs për nivelin master

Universiteti i Prishtinës ka hapur konkursin për pranim të studentëve në nivelin master. Në këtë vit akademik, UP-ja do të regjistrojë 2418 studentë në programet...

Arrestohet në Prizren një i dyshuar që po kërkohej me urdhërarrest

Policia e Kosovës (PK) njofton se është arrestuar A.K (23-vjeçar), pasi i njëjti po kërkohej me urdhërarrest të lëshuar nga Gjykata Themelore në Prizren. “Me...

Lajmet e Fundit