-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Librat e rinj

Libra historikLibra të rinj i janë shtuar këtë javë stendave të librarive në kryeqytet. Disa prej tyre janë:

“Të pafajshmit” është romani i parë i Franceska Segalit dhe vjen si një shëmbull i ndikimit të autorëve të rinj, nga shkrimtarët e mëdhenj, por pa rënë në kurthin e tyre. Romani është frymëzuar nga Mosha e Pafajësisë dhe vjen për lexuesin më i ngrohtë dhe më zbavitës. Autorja e mori temën e një vepre të mirënjohur dhe e bëri të vetën, duke e sjellë në stilin e saj më të gjallë dhe argëtues. Ky roman është botuar në shtëpinë botuese “Dritan” dhe kushton 1000 lekë.

“Ivani unik dhe i pashoq” është libri më i ri autores së njohur Katherine Applegate. Kritika e ka cilësuar si “një libër inteligjent, i guximshëm dhe i shkruar bukur, një rrëfim që të ndryshon jetën”. Ky libër vjen për lexuesin nga shtëpia botuese “Dritan” dhe kushton 800 lekë.

“Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare” është botimi më i ri që vjen në shqip i autorëve Robert Jackson dhe Georg Sorensen. Ky libër paraqet traditat teorike më të rëndësishmë në marrëdhëniet ndërkombëtare në larminë e tyre. Autorët mbulojnë një gamë të gjërë qasjesh teorike dhe e bëjnë këtë në një mënyrë hetuese, por të kuptueshme. Libri është botuar nga shtëpia botuese “Dudaj” dhe kushton 1000 lekë.

“Pesë motrat dhe shtëpia buzë lumit” është romani më i ri i autores Lena Manda. Ky roman sjell për lexuesin historinë e pesë motrave që dëshirojnë të njohin jetën larg vendlindjes së tyre. Fati do t’i shpërndajë në katër pika të horizontit, duke e kthyer e duke e bërë ëndrrën e tyre realitet. Vetëm se, ndonjëherë, ëndrrat shndërrohen në makthe të pushtuara nga djalli dhe të përndjekin. Ky roman është një botim i shtëpisë botuese “Toena” dhe kushton 1500 lekë.

Më Shumë

Tifozët e mllefosur me lojtarët e Lirisë, afaristi Shkodran Kryezi kërkon përgjegjësi nga menaxhmenti

Situata me ekipin e futbollit të Lirisë nuk është aspak e mirë pas kthimit në Superligë për shkak të rezultateve të dobëta. Humbja turpëruese 4-0...

Jose Mourinho shënjestron lojtarin e tij pas barazimit në Europa League

Jose Mourinho ka marrë edhe një herë vëmendjen pasi shpërtheu pas ndeshjes së Roma-s të enjten në mbrëmje, duke akuzuar në veçanti një lojtar. Verdhekuqtë...

Lajmet e Fundit