21.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Lugina, preokupim i Qeverisë

BekimCollaku-keshilltarBekim Çollaku, këshilltar politik i kryeministrit të Kosovës, ka thënë se në takimin e radhës në Bruksel në mes të Thaçit dhe Daçiqit nuk do të diskutohet asnjë temë e cila nuk është diskutuar deri më tani.

Duke iu referuar kërkesave të përfaqësuesve të Luginës së Preshevës, që çështja e Luginës të diskutohet në Bruksel, Çollaku ka deklaruar se procesi i dialogut ka të bëjë vetëm me procesin e normalizimit të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Pavarësisht kësaj, Çollaku ka thënë se çështja e Luginës së Preshevës mbetet preokupim i Qeverisë dhe kryeministrit Thaçi. “Kërkesa e përfaqësuesve të Luginës nuk paraqet ndonjë risi për ne sepse gjithmonë i adresojmë problemet dhe shqetësimet e tyre”, ka deklaruar Çollaku në një intervistë për “Epokën e re”.

Çollaku në këtë intervistë ka folur edhe për çështjen e zbatimit të marrëveshjes së 19 prillit. Në këtë kontekst, ai ka vlerësuar se mbajtja e zgjedhjeve lokale edhe në veri të Kosovës paraqet thelbin esencial të zbatimit të kësaj marrëveshje. “Për mendimin tim, ky është thelbi historik i krejt marrëveshjes së Brukselit. Këtë duhet ta kenë të gjithë qytetarët e Kosovës. Çdo gjë tjetër është dytësore dhe jorelevante. Shmangia e ndarjes së Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve në veri dhe futja nën ombrellën e shtetit të katër komunave veriore është suksesi më i madh historik të cilin e kemi arritur ndonjëherë”, ka thënë Çollaku.

Më Shumë

Babai i Aviciit: Më mungon çdo minutë, por zemërohem me të që u largua

Më 20 prill të vitit 2018, bota humbi një superyll muzikor, DJ-in suedez Avicii. Në moshën 28-vjeçare, ai humbi jetën në mënyrë tragjike ndërsa ishte...

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Të dielën parashihet të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës thotë se sot pritet të ketë rritje të...

Lajmet e Fundit