1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Lushtaku mund të mbetet pa avokat ndërkombëtar

Lushtaku5-27Kryetarit të Skendarajt, Sami Lushtakut, i cili po mbahet në paraburgim, i ka dalë problem me angazhimin e avokatit ndërkombëtar. Oda e Avokatëve e Kosovës i ka refuzuar përkohësisht licencën avokatit izraelit Nick Kaufman, që po provon ta mbrojë Lushtakun në rastin e njohur si “Grupi i Drenicës”.

Oda e Avokatëve ka kërkuar nga Ministria e Drejtësisë, që të tregonte se a kanë dy shtetet marrëveshje reciprociteti për këtë.

Por, Driton Lajçi, këshilltar i ministrit të Drejtësisë Hajredin Kuçi, i ka konfirmuar KTV-së se dy vendet nuk kanë marrëveshje.

Në këto rrethana, Oda e Avokatëve e Kosovës paralajmëron mosdhënie të licencës për avokatin Kaufman.

Sami Lushtaku ka ndërprerë bashkëpunimin me avokatin mbrojtës, Arianit Koci, ende pa e ditur se a do të licencohet Nick Kaufman, apo jo?

“Avokatit të huaj ia kam lënë një baze të mirë për veprim te mëtejshëm profesional”, ka thënë Koci.

Koordinatori i ekipit të mbrojtjes të Sami Lushtakut, biznesmeni Rrustem Rukolli nuk ka dashur të fliste për këtë, transmeton KTV.

Pos Sami Lushtakut, avokat ndërkombëtar ka angazhuar edhe Sylejman Selimi.

Gregory Guy Smith është licencuar dhe bashkë me Tomë Gashin përbëjnë tash e tutje ekipin mbrojtës të ish-komandantit të UÇK-së.

Më Shumë

Tri ndeshje interesante për titull luhen sot në Superligë

Sot do të luhen tri ndeshje interesante në kuadër të javës së 23-të në Superligën e Kosovës në futboll. Kampioni aktual, Ballkani i shkon në...

Ekzekutimi i shqiptarit në Mal të Zi dyshohet se ndodhi pas aferës me gruan e ish-ortakut

Edmond Mustafa është vrarë dy ditë më parë në Tivar. Si i dyshuar për vrasjen e tij është arrestuar Dino Ibrahimoviq më të cilin...

Mish dhe ndryshk

Lajmet e Fundit