7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Lutja e Duda Baljes: Vaksinohuni, vaksinimi është shpëtim

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Bale, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në facebook, ka bërë thirrje të vaksinohen qytetarët. Ajo tha se vaksinimi është shpëtim.

Balje gjithashtu kujtoi se kushdo që nuk vaksinohet rrezikon të tjerët, duke filluar nga më të afërmit e tij.

“Vaksinimi kundër Covidit nuk është vetëm një gjë individuale – ai që nuk vaksinohet nuk rrezikon vetëm veten e tij, por mbi të gjitha më të afërmit e tij, familjen, të afërmit, miqtë dhe indirekt të gjithë të tjerët”, shkruan Balje.

Vetmëm në 24 orët e fundit IKSHPK ka njoftuar se kanë vdekur 26 persona dhe janë infektuar 1 mijë e 448 të tjerë.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të deputetes:

I respektuar “Unë nuk jam”, skeptik, gjysmë të vaksinuar ose skeptik.

Vaksinimi kundër Covidit nuk është vetëm një gjë individuale – ai që nuk vaksinohet nuk rrezikon vetëm veten e tij, por mbi të gjitha më të afërmit e tij, familjen, të afërmit, miqtë dhe indirekt të gjithë të tjerët.

Dhe jo vetëm nga Covidi, por potencialisht çaktivizon shumë shërbime të tjera shëndetësore që janë të vështira ose të pamundura për t’u marrë në Kosovë sot për shkak të sistemit të mbingarkuar.

Sapo të arrijmë një nivel të lakmueshëm të imunitetit, ne do të lirojmë shtretërit e spitaleve dhe mjekët për operacione, operacione, rehabilitim, trajtim, rrezatim, trajtime, etj. të cilat vonohen për shkak të mungesës së burimeve dhe stafit.

Le të përpiqemi të bindim me shembullin tonë, sjelljen, duke e lutur të paktën një të pavaksinuar, se vetëm vaksinimi është në shpëtim. Edhe nëse secili prej nesh do të inkurajonte vetëm një person tjetër që nuk është vaksinuar deri më tani për të marrë vaksinën, vdekja nga Covidi në Kosovë së shpejti do të bëhej një dukuri e rrallë dhe e rastësishme, dhe më pas një kujtim i shëmtuar.

Konsensusi nuk është i nevojshëm për imunitetin kolektiv, mjafton të vaksinohen një shumicë e thjeshtë e popullsisë së Kosovës.

Poštovani moji „Nisam još“, poluvakcinisani i vakseroskeptici.

Vakcinacija protiv kovida nije prosto individualna stvar – onaj ko se ne vakciniše ne ugrožava samo sebe, ve? pre svega svoje najbliže, porodicu, rodbinu, prijatelje, a posredno i sve ostale. I to ne samo od kovida, nego im potencijalno onemogu?ava mnoge druge zdravstvene usluge koje je danas na Kosovu teško ili nemogu?e dobiti zbog prebukiranog sistema. Što pre dostignemo zavidan nivo imuniteta, oslobodi?emo bolni?ke krevete i lekare za operacije, hirurške zahvate, rehabilitacije, le?enja, zra?enja, tretmane itd. koji se odlažu zbog nedostatka resursa i osoblja.

Potrudimo se da svojim primerom, ponašanjem, mošljenjem bar jednog antivasera ubedimo da je jedino u vakcinisanju spas. Još ako bi svako od nas podstakao samo još po jednu osobu koja se do sada nije vakcinisala da primi vakcinu, umiranje od korone na Kosovu ubrzo bi postala retka i incidentna pojava, a zatim i ružna uspomena.

Za kolektivni imunitet nije neophodan konsenzus, dovoljno je da se vakciniše prosta ve?ina stanovništva Kosova.

Më Shumë

17 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 17 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni që po bënin...

Koalicioni Vakat distancohet nga Abaz Ademi

Koalicioni Vakat distancohet plotësisht nga hapat e fundit të Abaz Ademit, i cili është në listën tonë elektorale dhe mbetet në përputhje me vendimin...

Anton Quni për Nderim Gashin: E meriton besimin, prandaj votojeni !

Nderim Gashi garon për kuvendar të Prizrenit, në zgjedhjet e 17 tetorit. Ai është pjesë e listës së LDK-së dhe mban numrin 4. Kandidati i këtij...

Islam Ukaj merr mbështetje nga Genc Prelvukaj

Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore, kandidati i PDK-së për Asamblenë Komunale të Prizrenit, Islam Ukaj, ka marrë mbështetje nga këngëtari i mirënjohur,...

Deputetët duan debat për barrierat tregtare me Serbinë, kërkojnë pjesëmarrjen e ministres Hajdari

Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregtisë ka diskutuar për organizimin e një debati publik lidhur me barrierat tregtare Kosovë-Serbi, raporton Ekonomia Online. E për...

Dy derbi në mesjavë

Në mesjavë do të zhvillohet xhiroja e gjashtë në Superligën e Kosovës në basketboll. Takim shumë interesant do të zhvillohet ndërmjet Golden Eagle Yllit dhe...

Arrestohet një mjek specialist i biokimisë në Prizren, dyshohet se falsifikoi testet për COVID

Një mjek specialist i biokimisë në Prizren është arrestuar të enjten nën dyshimin se në laboratorin e tij biokimik kishte lëshuar teste false për...

Spitali i Prizrenit: 11 pacientë në trajtim nga COVID-19

Në klinikat COVID-19, në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, po trajtohen 102 pacientë. Prej tyre, 66 me oksigjeno-terapi dhe 5 në mjekimin intensiv, në...

Mot me shi dhe borë për dy ditët e ardhshme

Në Kosovë gjatë dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot me shi dhe temperaturat e ulëta do të vijojnë të jenë. Instituti Hidrometeorologjik i...

Një viktimë dhe 29 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në vend një pacientë me COVID-19 ka ndërruar jetë. Gjatë këtyre orëve...

Vdes në shtëpinë e tij një person në Prizren

Një person ka vdekur në shtëpinë e tij në Prizren, ka bërë të ditur Policia. Njësitet policore kanë dalë në vendin e ngjarjes, ndërsa ekipi...

Përkujtohen 15 maturantët e Malishevës që humbën jetën në tragjedinë e Fushë Arrëzit

Sot, me homazhe dhe nderime, në “Lëndinën e lotëve” në Malishevë, ku edhe janë të varrosur 15 maturantët e gjimnazit të Malishevës, të cilët...

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar me shkrim të veçantë për pensionimin e Majlinda Kelmendit

Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti...

Totaj: Do t’ia rikthejmë investimet dhe dinjitetin Hasit

Dje hasjanët e Gjonaj e Romajës me një mikëpritje të jashtëzakonshme kanë zhvilluar një takim të përzemërt me Kandidatin për Kryetar të Prizrenit nga...

Më 18 tetor të mos mbahet mësimi, të dezinfektohen shkollat, thotë SBASHK-u

SBASHK-u ka kërkuar që më 18 tetor, e hënë, të mos mbahet mësimi nëpër shkolla, por kjo ditë të shfrytëohet për dezinfektimin e tyre...

Disa të vrarë nga një sulm me shigjetë në Norvegji

Disa njerëz janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në Norvegji pasi një burrë përdori një hark dhe shigjetë për t’i sulmuar ata. Policia...

Lajmet e Fundit