22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Maliqi: PDK më komplete, LDK e vonuar dhe e zbehtë

ShkelzenMaliqi?Analisti politik Shkëlzen Maliqi ka vlerësuar se fushata elektorale nuk po duket të jetë përmbajtësore por, sipas tij, partitë politike janë të fokusuara në të ardhmen dhe në zhvillimin ekonomik. Ai ka thënë se fushata e PDK-së ka një ritëm dhe një përmbajtje shumë më komplete se partitë e tjera. Kurse, fushata e LDK-së, sipas tij, është pak e vonuar dhe mjaft e zbehtë.

Në një intervistë për “Epoka e re”, Maliqi ka thënë se AAK-ja është duke u paraqitur me një program opozitar. Ai ka thënë se Vetëvendosje është duke proklamuar një platformë të re, të cilën e ka treguar në zgjedhjet lokale, ndërkaq AKR-ja është duke besuar se suksesi i zgjedhjeve lokale do t’i përsëritet edhe në zgjedhjet e përgjithshme.

E NISMA për Kosovën, sipas analistit Maliqi është duke e kërkuar votën kryesisht tek ish-votuesit e PDK-së. Duke folur për fushatën dhe mbarëvajtjen e saj, ai ka thënë se pret që fushata elektorale të përfundojë pa incidente.

“Jam i bindur se nuk do të ketë ndonjë ashpërsim ose ndonjë incident të rëndë në këtë fushatë, i cili mund t’i qetë hije të zezë vendit. Tani kemi institucionet të cilat i organizojnë dhe mbikëqyrin zgjedhjet. Natyrisht, polemika mund të ketë, është normale, sepse ndodhin në çdo vend”, tha Maliqi.

Më Shumë

Limaj merr pjesë në inaugurimin e “Kalasë së UÇK-së” në Prizren

Fatmir Limaj, kryetari i Nismës Socialdemokrate, mori pjesë në inaugurimin e kompleksit "Kalaja e UÇK-së" në Arbëri të Vërrinit në Prizren. Në këtë ceremoni...

14 vjet nga vdekja e aktorit, Bekim Fehmiu

Po mbushen 14 vjet që nga vdekja e njërës ndër figurave më të lartësuara të aktrimit shqiptar, Bekim Fehmiut. Pas vetes ai la vepra të...

Lajmet e Fundit