10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Mamusha shpërfill kërkesën për shërbim të auditimit të brendshëm

Komuna e Mamushës ende nuk ka ndërmarrë ndonjë veprim për kryerjen e shërbimit të auditimit të brendshëm, ani pse kjo mangësi është evidentuar rregullisht në vitet e fundit nga Zyra Kombëtare e Auditimit.

Një gjë e tillë ka shtyrë edhe monitoruesit nga shoqëria civile që t’i bëjnë thirrje përbërjes së re të Ekzekutivit dhe të Kuvendit të Komunës për të marrë masa adekuate për adresimin e rekomandimeve të Auditorit, në mesin e të cilëve bën pjesë edhe kërkesa për themelimin e Njësisë së auditimit të brendshëm në Komunën e Mamushës, shkruan sot Koha Ditore.

Naim Cahani nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka bërë të ditur se kjo komunë ka marrë vërejtje të theksuara nga Auditori lidhur me menaxhimin e financave publike.” Mosadresimi i rekomandimeve nga autoritetet komunale dhe mungesa e masave të duhura në vazhdimësi ka bërë që Komunës së Mamushës t’i jepen vërejtje të theksuara sa i përket menaxhimit të financave publike nga ana e Zyrës Kombëtare të Auditorit”, ka thënë Cahani. Ai ka pohuar se auditimi i brendshëm është një domosdo në këtë aspekt.

Më Shumë

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, shënoi Ditën Ndërkombëtare të Boshnjakëve

Kryetari Shaqir Totaj, së bashku me pjesëtarë të komunitetit boshnjak dhe të Shoqërisë Kulturo-Artistike “Šarski Behar” në Prizren, shënuan sot 28 shtatorin – Ditën...

Kurti në takimin me kryetarët: 654 milionë euro për komunat, kjo të reflektojë edhe në rritjen e cilësisë së shërbimeve për qytetarët

Kryeministri i vendit, Albin Kurti sot në takimin me kryetarët e komunave të Kosovës bëri të ditur se janë në fazën finale të përgatitjes...

Lajmet e Fundit